Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  PATLAMADAN ÜRÜNLERİN YÜZDE 20’LİK KISMI ETKİLENDİ

  Son Dakika Tarım Haberleri: Kocaeli’nin Derince ilçesinde Toprak Mahsulleri Ofisi’ne ait depoda meydana gelen patlamanın ardından polis ekiplerinin detaylı incelemesi sürüyor. Sabotaj ihtimali de dahil tüm detaylar inceleniyor.

  Bu arada patlamadan etkilenin ürünün, depoda bulunan ürünün yüzde 20’si civarında ve bu yılın mahsulü olduğu ifade edildi. Patlamada ağır yaralanan bir kişi tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

  PATLAMA RUSYA’DAN GELEN GEMİDEN TAHIL İNDİRİLİRKEN YAŞANDI

  Kocaeli’nin Derince ilçesinde Toprak Mahsulleri Ofisi’ne ait silolarda meydana gelen patlamada 3’ü ağır 12 kişi yaralanmış; patlama Gölcük, Derince, Körfez ve Karamürsel ilçelerinden de duyulmuştu.

  Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin depodaki incelemesi ise devam ediyor. Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ile Terörle Mücadele Şubesi ekipleri de depoda detaylı inceleme yaptı.

  AĞIR YARALANAN 20 YAŞINDAKİ İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

  Patlamada ağır yaralanan 20 yaşındaki Ekrem Kalkan hayatını kaybetti. Durumu ağır olan ve ilk gün entübe edilen 20 yaşındaki Ekrem Kalkan, yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Diğer yaralıların tedavisi sürüyor.

  SABOTAJ İHTİMALİ VAR MI?

  Patlamanın ardından akıllara sabotaj ihtimali gelirken, TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal açıklamalarda bulundu.

  Alana giren herkesin yüksek güvenlik önlemlerinden geçtiğini ifade eden Güldal: “Orası liman sahası. İçeriye güvenlik testinden geçmeyen kimse giremez. Kamu görevlisi de olsa, işçi de olsa, iş sahibi de olsa giremez. Limanlardan sorumlu mülki amirlik var. Dolayısı ile güvenlik testinden geçmeyen kimse giremez. Bütün ihtimaller değerlendirilecektir ama sabotaj ihtimali zayıf gibi” dedi.

  DIŞARIDAN MÜDAHALE ZOR, İÇERİDEN MÜDAHALE OLABİLİR Mİ?

  Güvenlik önlemlerinin üst seviyede olduğu limandaki patlamaya, içeriden müdahale edilip edilemeyeceği sorusunu da TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal cevapladı.

  Bakanlığın talimatı ile tüm hazırlıkları yaptıklarını ifade eden Güldal: “İçeriden bir suistimal veya sabotajı göz ardı etmeden değerlendirmesi yapılacak. Var mıdır, yok mudur incelemeden sonra belli olacak” diye konuştu.

  “KAMYON ŞOFÖRLERİNİN SİGARA İÇİP ATTIĞINI SÖYLEYENLER VAR”

  İlk bulgulara göre, patlamanın tozdan kaynaklandığı açıklanırken; TMO Genel Müdürü Güldal: “Bizim silolarımız dolar, boşalır. Doldurmadan, boşaltmadan önce kontrolleri yapılır. Saatlerine kadar inceleniyor. Çok değişik şeyler de var. Kamyon şoförlerinin gezerken mazgallara sigara attıklarını söyleyen de var. Bu ihmallerden kaynaklanan bir durum olabilir. Teknik aksamın çalışıp çalışmadığı, kontrol mekanizmasının, kumanda merkezinin bunları görüp görmediği incelenecek, tespit edilecek” şeklinde konuştu.

  TMO’DA GERÇEKLEŞEN EN BÜYÜK PATLAMA

  Daha önce TMO veya tahıl depolarında küçük çaplı patlamaların yaşandığı öğrenilirken, dün yaşanan patlamanın TMO’da yaşanan en büyük patlama olduğu belirtildi.

  Olayla ilgili limanda bulunan ve 24 saat çalışan tüm güvenlik kameralarının detaylı olarak incelendiği öğrenildi.

  Öte yandan depolama alanında havalandırma, toz toplama sistemlerinin bulunduğu ve faal olarak çalıştığı da kaydedildi. İki saatte bir sistemlerin teknik personel tarafından kontrol edildiği ifade edildi.

  90 BİN TON KAPASİTELİ DERİNCE SAHASI, 60 KUYUDAN OLUŞUYOR

  13 adet silo patlamada hasar görürken, 75 bin ton tahıl bulunuyordu.

  Özellikle bu sene verimin yüksek olması sebebiyle iç piyasadan da alınan tahılın bulunduğu depoda, Rusya’dan gelen tahıl gemisinden indirme yapıldığı öğrenildi.

  Patlamadan etkilenen ürünün ise, depoda bulunan ürünün yüzde 20’si civarında olduğu belirtildi. Ürünün bu yılın mahsulü olduğu da ifade edildi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×