Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  PATLICANIN KİLOSU TARLADA 11 TL

  Tarım Dünyası: Suriye sınırında bulunan Kilis’te bin 500 dekar alanda üretilen patlıcanların hasadı başladı.

  İşçiler sabah erken saatlerde başlıyor patlıcan toplamaya ve mesai gün boyu devam ediyor.

  Bir yanda işçi bulamayan üreticiyi, diğer yanda düşük rekolte üzdü. Ancak fiyatlar memnun etti.

  Patlıcan üreticiden kilogramı 11 TL’ye alınıyor.

  SINIRIN SIFIR NOKTASINDA PATLICAN HASADI BAŞLADI

  Suriye sınırındaki Kilis’te, patlıcan hasadının başlaması ile sabahın erken saatlerinde tarlaya giden işçiler, kavurucu sıcakların yaşandığı bugünlerde saatler boyu güneşin altında patlıcan topluyor.

  Üretici, aşırı sıcaklar nedeniyle ürünü toplayacak işçi bulmakta zorlanıyor.

  BİN 500 DEKAR ALANDA PATLICAN ÜRETİLİYOR

  Yaklaşık bin 500 dekar alanda patlıcan üretiminin yapıldığı Kilis’te patlıcan hasadına başlandı.

  Her yıl dönüme 10 ton civarında ürün alan çitçiler, bu sene hava ve iklim şartlarından dolayı 7 ile 8 ton dolmalık patlıcan hasat ediyor.

  Düşük rekolteye rağmen 45 dereceye kadar yükselen hava sıcaklığında güneşin altında hasat yapan işçilerin sabahın erken saatlerinde uyanarak, yolunu tuttuğu arazilerde öğlen saatlerine kadar patlıcan topluyor.

  ‘‘REKOLTE DÜŞÜK, FİYATLAR YÜZ GÜLDÜRDÜ”

  Üretici rekoltenin beklenenden düşük olduğunu belirtirken fiyatlardan ise memnun olduklarını ifade etti.

  Çiftçi, yüksek talep nedeniyle patlıcanın şu anda tarlada 10-11 TL arasında satıldığını kaydetti.

  Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Güven Özdemir: “İlimizde dolmalık olarak giren patlıcanın hasadı 45 derece sıcaklıkta devam etmektedir. Çiftçilerimiz aşırı derece sıcaklıktan dolayı sabahın ilk ışıklarında başlayıp öğlene kadar devam edebiliyorlar. Rekolte bu sene düşük bu da mevsimsel iklim şartlarından kaynaklanıyor. Verimin düşük, talebin de çok olmasından dolayı fiyatlar çiftçilerin yüzünü güldürdü. Şu anda patlıcan, tarlada 10 ile 11 TL arasında piyasaya girmektedir. Marketlerde ise fiyatlar 20 TL ve üzerinden satılmaktadır. Bereketli hasatlar diliyorum’’ dedi

  ÜRETİCİ ALIM FİYATLARINDAN MEMNUN

  En erken hasadın yapıldığı Suriye sınırındaki Yavuzlu köyünde patlıcan üretimi yaptıkları ve her zaman da yapacaklarının altını çizen çiftçi İzzettin Çekiç: ‘‘Her şeyden önce bu tarlada patlıcanın fidelerini ekmekle başlıyoruz ve yetiştiriyoruz. Bu şekle geldikten sonra dış piyasada ve halin içerisinde belirli alıcılara satıyoruz. Geçen yıla göre bu yıl patlıcanların durumu fiyat olarak iyi tabii bunun daha üstünü istiyoruz ama bu şartlarda verilen fiyatlar çok iyi” dedi.

  EN BÜYÜK KORKU KURAKLIK

  Aşırı sıcaklar nedeniyle çiftçinin en büyük korkusunun kuraklık olduğunu anlatan Çekiç, aşırı sıcaklar nedeniyle işçi bulmakta da zorlandıklarını kaydederek: “Havalar çok sıcak işçi bulamıyoruz. En büyük sıkıntımız da kuraklık, yer altı sularımız çekilmek üzere. Devlet büyüklerimizden yer altı sularımız için bizlere destek verilmesini istiyorum. Bize en yakın olan baraj Save Barajı var, bu baraj biz çiftçilere sulama olarak verirlerse bu verilen baraj bize çok büyük destek olacak. Normalde biz ürünleri tarladan yetiştiriyoruz ama kolay yetişmiyor, belirli bir emek istiyor. Emeğinin de karşılığını alıyoruz, alamayınca suyumuz da kuruduğu zaman bu emeğin hepsi boşa gidiyor. Sulamada destek olunursa bizim için çok iyi olacak verim iki kat artacak’’ diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×