Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  PAZARDA BAĞIRMANIN CEZASI BİN 295 TL

  Tarım Haberleri: Antalya’nın yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan semt pazarında ’gürültülü satış’ yapan pazarcılara taviz verilmiyor. Yaşanan gürültü rahatsızlığının önüne geçmek için belediye ekipleri anons ederek sürekli uyarılarda bulunuyor. Yasağa uymayanlara ise bin 295 lira ceza kesiliyor.

  ANTALYA’DA PAZARLAR SIKI DENETİM ALTINDA

  Haftanın belirli günlerinde kapalı ve açık alanlarda kurulan mahalle arası pazarlarda uzun bir süre önce ’Gel ablacığım gel, patron çıldırdı çıldırdı, kapatıyoruz kapatıyoruz” gibi bağırmalar yasaklandı. Turizm kenti Antalya’da ise bu yasağa en ufak bir taviz verilmiyor. Kentte yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği, 36 milletten insanın yaşadığı Konyaaltı ilçesi Liman Mahallesi’nde kurulan pazarda ise pazarcılar, Konyaaltı Belediyesi zabıta ekipleri tarafından anonslarla sürekli uyarılıyor. Esnafın insanları rahatsız edici şekilde bağırarak satış yapmasını engellemek için uyarı anonslarının yanı sıra tezgâhlar arasında gezerek inceleme yapan zabıta; etiket ve fiyatlandırma, tezgâh sınırı, tartı ve ürün gramajı konularında kurallara uymadığı belirlenen pazarcılara ceza uyguluyor.

  PAZARDA BAĞIRMAK ARTIK TARİH OLUYOR

  Uygulama hakkında açıklamalarda bulunan Antalya Pazarcılar Odası Başkanı Metin Bucak, “Bu pazarda yabancı müşterimiz ağırlıklı bulunuyor. Pazarda 200 tane esnafımız var. Müşterilerimiz istediği çeşitliliği buluyor. Pazarımız çok düzenlidir. Herkes kurallara uyuyor, pazarda bağırmak pazar kültüründe var. Nasıl mahallede çocuk sesi varsa pazarda da bu ses olur. Pazarcıların kendi tonlarında ‘buyurun’ demesi normaldir. Aşırı bağırmaktan ceza yiyen bir arkadaşımız şu anda bulunmuyor. Yüksek sesle bağırmanın cezası ise bin 295 TL. Aşırı yüksek sesle bağırırsa bu ceza uygulanır. Esnafımız artık bilinçlendi. Pazarlarda bağırmak artık tarih oldu. Yeni nesil gençlerimiz pazarlarda yer alıyor” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×