Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  PLANTASYON TARIMI NEDİR? ÖZELLİKLERİ VE UYGULAMA ALANI

  Plantasyon nedir sorusu kulaklarda merak uyandıracak türden bir sorudur. Plantasyon, büyük ölçekli bitki üretimini amacıyla kullanılan tarımsal bölgeyi ifade etmektedir. Özellikle pamuk, kahve, şeker kamışı, çay ve kakao gibi ürünler plantasyonla yetiştirilmektedir.

  PLANTASYON TARIMI NEDİR?

  Plantasyon tarımı, yoğun ve aynı zamanda büyük ölçekli bir tarım çeşididir. Peki plantasyon tarım nerede bulunur sorusuna yanıt arayacak olursak, çoğunlukla yarı tropikal ve tropikal bölgelerde bulunmaktadır. Bu tarım çeşidinde büyük alanlar tek bitki türü üzerine; yetiştirilmesi, işlenmesi ve pazarlanması amacıyla yoğunlaşır.

  Tarımsal ürün sağlama açısından dünya genelinde önemli bir konumda olan bu tarım türünün ekonomik, sosyal ve çevresel tesirleri de göz önünde bulundurularak adil bir şekilde sektöre yön verilmesi gerekmektedir. Bu sayede, tüketici ve üretici açısından sektörün yaşanabilir ve sürdürülebilir hale gelmesi mümkün olabilir.

  PLANTASYON ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

  Plantasyon özellikleri ve sürdürülebilirliği konularında yapılan çalışmalar, bu tarım çeşidinin üretici ve tüketici bakımından daha sürdürülebilir ve daha yaşanabilir bir hale gelmesine fayda sağlayabilir. Plantasyon tarımın özellikleri:

  • Büyük ölçekli ve yoğun tarım: Plantasyon tarımı, büyük alanlar üzerinde ve yüksek verim elde etmeyi amaçlayan bir tarım türüdür.
  • Tek tür bitki yetiştiriciliği: Plantasyon tarımında, genel olarak bir türe odaklanılır. Tek bir türe odaklanmak üretimin ve işleme sürecinin daha verimli hale getirmektedir.
  • İşgücü yoğunluğu: Plantasyon tarımında çok sayıda işçiye ihtiyaç duyulur. Ekilmesi, sulanması, hasadı ve bakımı gibi birçok aşamada işgücü gerekmektedir.
   Yoğun tarım uygulamaları: Plantasyon tarım türünde kimyasal gübre, pestisit ve herbisit kullanımı, toprağın işlenmesi ve sulama sistemlerinin kurulması gibi yöntemlerin kullanımı yüksek verim elde etmek için kullanılan yoğun tarım uygulamalarındandır.
  • Çevresel etkiler: Su ve toprak kirliliği, su kullanımı fazlalığı ve biyolojik çeşitliliğin azalması gibi olumsuz etkiler plantasyon tarımında ortaya çıkabilmektedir.
  • Sürdürülebilir plantasyon tarımı: Çevreye az zarar veren, ekonomik bakımdan karlı tarımı hedefleyen sürdürülebilir plantasyon tarım kavramı, su ve enerji tasarrufunu, biyoçeşitliliğin korunmasını, kimyasalların azaltılması gibi unsurlar açısından önem taşımaktadır.

  PLANTASYON TARIMINDA YETİŞTİRİLEN BAŞLICA ÜRÜNLER

  Plantasyon tarımı, dünya çapında büyük ölçüde tarımsal ürün sağlamaktadır. Başlıca plantasyon tarım örnekleri içerisinde muz, kakao, şeker kamışı, çay, kahve, pamuk ve kauçuk gibi bitkiler bulunmaktadır.

  PLANTASYON TARIMI HANGİ ÜLKELERDE YAPILIR?

  Plantasyon tarımı, çoğunlukla yarı tropikal ve tropikal bölgelerde bulunan birçok ülkede yapılmaktadır. Plantasyon tarımı yapan ülkeler Brezilya, Hindistan, Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler, Kolombiya, Sri Lanka, Kenya şeklinde sıralanabilir.

  Sıralanmış olan bu ülkeler, dünya çapında plantasyon tarım türünün yapıldığı başlıca ülkeler olup, bu ülkelerde yetiştirilen ürünler yerel ekonomiye ve dünya ticaretine önemli miktarlarda katkılar sağlamaktadır.

  Plantasyon tarımı uygulayan ülkelere bakarken karşımıza çıkan ve merak edilen plantasyon orman nedir sorusuna yanıt verecek olursak, belli tür için tasarlanan ve ekonomik olarak değerli türlerin yetiştirildiği orman şeklinde tanımlayabiliriz. Zaten bahsettiğimiz ülkeler de tropikal ormanlarıyla ünlendiğinden aralarında bağlantı kurulması pek de zor olmayacaktır.

  TÜRKİYE’DE PLANTASYON TARIMI UYGULAMA ALANLARI

  Öncelikle bu başlık altında ilk olarak soracağımız soru Türkiye’de plantasyon tarım arazileri var mı sorusu olmalıdır. İklimi ve coğrafyası bakımından bazı bölgeler plantasyon tarımına uygun koşullar sağladığından dolayı bu tarım türü Türkiye’de görülmektedir.

  Türkiye’de plantasyon tarımı ölçeği genellikle aile işletmeleri veya özel sektör olduğundan daha küçüktür. Bundan yola çıkarak bu tarım türü öncelikle şu alanlarda yapılmaktadır:

  • Zeytin: Türkiye, zeytin ve zeytinyağı üretiminin dünya genelinde önemli bir kısmını karşılamaktadır. Zeytin plantasyonları Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygındır.
  • Çay: Dünya çay üretiminin önemli bir kısmını karşılayan Türkiye, ülke içerisinde de tüketilmek üzere çay üretimi yapmaktadır. Türkiye’de çay plantasyonları özellikle Karadeniz Bölgesi’nde Trabzon, Artvin ve Rize illerinde bulunmaktadır.
  • İncir: Ege Bölgesi’nde yoğun miktarda bulunan incir plantasyonları, aynı zamanda dünya incir üretimin önemli bir kısmını karşılamaktadır.
  • Fındık: Karadeniz Bölgesi’nde yoğunlaşmış olan fındık plantasyonları, Türkiye’yi sektörde lider konumuna ulaştırmıştır.
  • Narenciye: Türkiye mandalina, portakal, greyfurt ve limon gibi narenciyelerin üretiminde önemli bir yere sahiptir. Narenciye plantasyonları Akdeniz ve Ege bölgelerinde bulunmaktadır.
  • Pamuk: Dünya pamuk üretiminin önemli bir kısmını Türkiye karşılamaktadır. Pamuk plantasyonları özellikle Çukurova, Güneydoğu Anadolu ve Ege bölgelerinde bulunmaktadır.

  PLANTASYON TARIMININ FAYDALARI NELERDİR?

  Plantasyon tarımı, kâr amacıyla ürün yetiştirilen bir çeşit işletmeciliktir. Plantasyon çiftçiliği işinde kâr sağlamak için büyük alanlar gerekmektedir. Birçok insan ise diğer tarım türlerinin plantasyon çiftçiliği ile aralarındaki farkın pek farkında değildir. İşte plantasyon tarımının faydaları:

  • Plantasyon tarımı bir çeşit istihdam kaynağıdır.
  • Tarımsal olarak büyümeyi ve kalkınmayı sağlar.
  • Tarımsal araştırmayı ve bilgilendirmeyi teşvik eder.
  • Dış ticaret yoluyla ekonomiye katkı sağlar.
  • Hammaddeleri ve tarım tabanlı işletmeleri düzenlemesi açısından modern kalkınmayı arttırır.

  Sonuç olarak; Plantasyon tarımı büyük ölçekli bir tarım türüdür. Tek bitki üzerine yoğunlaşarak büyük araziler bu ürünlerle donatılır. Bu gibi özellikler göz önünde bulundurulduğunda, büyük alanların kullanılması yüksek verimliliği amaçlamaktadır.

  Plantasyon tarımından elde edilen verim bu tarım türünü dünya ekonomisinde önemli bir konuma çıkartmıştır. Çünkü birçok ülke bu tarım çeşidinin sağladığı ürün getirisi sayesinde ihracat geliri elde etmektedir.

  Yarı tropikal ve tropikal ülkelerin Türkiye de dahil olmak üzere, bu tarım çeşidinden elde ettikleri ürünlerle yerel ekonomilerine de katkı sağlamaktadırlar. Bununla beraber plantasyon tarım çeşidinin çevresel etkileri konusunda dikkatli olunmalı, çevre dostu yöntemlerle gerçekleştirilmeye devam edilmeli ve bu gibi hususlar bu tarım çeşidinin geleceği açısından da önem taşımaktadır.

  Ayrıca bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa, yine sitemizde yer alan “Tarımsal Ormancılığın Zorlukları” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

  Yazan: Şehir Plancısı Elif İrem Demirbaş

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×