Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  REKABET KURUMU, ET FİYATINA SORUŞTURMA BAŞLATTI

  Rekabet Kurumu, kırmızı ette fiyat artışlarının yakından takip edildiğini açıkladı. Kurum, kanun ihlali tespit edilmesi durumunda şirket cirolarının yüzde 10’una kadar para cezası verileceğini duyurdu.

  Yılbaşından bu yana kırmızı et sektöründe yaşanan ciddi fiyat artışları Rekabet Kurumu’nun da dikkatinden kaçmadı. Geçtiğimiz gün Kurum, sektöre yönelik araştırma başlattığını açıklamış ve Kurum uzmanları da kırmızı et piyasasına yönelik inceleme ve gözlem çalışması yürütmeye başlamıştı. Bunun ardından Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle’den de bir açıklama geldi.

  REKABET KURUMU BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

  Açıklamada: “Bilindiği üzere, son zamanlarda kamuoyunun gündemini meşgul eden en önemli konulardan biri ülkemizdeki kırmızı et fiyatlarıdır. Özellikle son birkaç aylık zaman diliminde, arka arkaya gelen yüksek orandaki zamlarla, kırmızı et fiyatları önemli ölçüde artmıştır. En temel gıda maddelerinden biri olan kırmızı etteki bu fiyat artışları, ilgili diğer kamu kurumlarının yanı sıra Rekabet Kurumunun da şüphesiz ki yakın takibindedir” ifadelerine yer verildi.

  ET SEKTÖRÜNE YÖNELİK İNCELEMELER DEVAM EDİYOR

  Kurumun 2022 yılından itibaren kırmızı et sektörüne yönelik çalışmalar yürüttüğü vurgulanarak açıklamada, “Sektörde faaliyet gösteren teşebbüsler ve teşebbüsler birlikleri hakkında yapılan geniş kapsamlı incelemeler halihazırda devam etmektedir. Kırmızı et piyasasına tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde mercek tutmayı hedefleyen bu incelemelerde, hem sektörün yapısal ve mevzuat kaynaklı sorunları, hem de sektördeki teşebbüslerin ve teşebbüs birliklerinin piyasa davranışları ele alınmaktadır denildi.

  CİROLARIN YÜZDE 10’UNA VARAN İDARİ PARA CEZALARI

  Birol Küle açıklamasında, “Zira rekabet kurallarına aykırı bu davranışlar doğrudan ya da dolaylı olarak kırmızı et fiyatlarının artmasına yol açabilmektedir. 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ihlali niteliğindeki bu davranışların tespiti halinde, ilgili teşebbüsler hakkında teşebbüslerin cirolarının %10’una varan idari para cezaları uygulanması söz konusu olabilecektir. Kurumumuz tüketicilerin beslenmesinde ve bütçesinde önemli yeri olan kırmızı etteki fiyat artışları konusunda son derece duyarlı olup sektördeki rekabete aykırı davranışların tespiti ve bu davranışların ağır şekilde cezalandırılması konusunda gerekeni yerine getirmek üzere çalışmalarına devam etmektedir” vurgusunu da yaptı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×