Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  REYHANLI’DA MAYDANOZ HASADI BAŞLADI

  Tarım Dünyası: Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde başlayan maydanoz hasadı, bölgede yaz sonuna kadar devam edecek. Günde ortalama bin 500 TL yevmiye alan Diyarbakırlı işçiler, zorlu koşullar altında günde ortalama 4 dönüm araziyi hasat ediyor.

  MAYDANOZ HASADINI DİYARBAKIRLI İŞÇİLER YAPIYOR

  Depremin vurduğu Hatay’da asrın felaketinin yaraları sarılmaya devam ediyor. Sonbahar ve kış aylarının yağışlı geçmesiyle birlikte bereketli Amik Ovası’nda ürünler hasat edilmeye başlandı. Bölgede yetiştirilen maydanoz da Diyarbakır’dan gelen tarım işçileri tarafından özenle toplanmaya başlandı. Günde ortalama bin 500 TL kazanan tarım işçilerinin topladığı maydanozun demeti tarlada 7 TL’ye satılıyor.

  SEZONDA 150 DÖNÜM ALANDA MAYDANOZ HASAT EDİLİYOR

  Mevsimlik işçi olarak çalıştıklarını ve birçok ilde ekmek paralarını kazandıklarını söyleyen Azad Arslan, “Biz aslen Diyarbakırlıyız, mevsimlik işçi olarak yeşillik işi yapıyoruz. Maydanoz, dereotu yani demet işi yapıyoruz, bunları hasat ediyoruz. Yaklaşık 6 buçuk aydır maydanoz hasat ediyoruz. Kışın çoğunlukla Batı tarafına veriyoruz. Reyhanlı’ya geldiğimizde ise Doğu tarafına veriyoruz. Burası sıcak olduğu için Batı tarafına maydanoz gidemiyor. Çoğunluk olarak Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman’a veriyoruz. Biraz zahmetli bir iş, şu anda maydanozun tarla fiyatı dönümü 7 bin TL’dir. Sezonluk buraya geldiğimizde en az 150 dönüm hasat ediyoruz. 12 kişilik bir ekibimiz var, onlarla çalışıyoruz” dedi.

  Maydanoz hasat etmenin diğer işlere göre daha zor olduğunu dile getiren Mehmet Tarim, “Diyarbakırlıyım, Hatay’a sezonluk olarak maydanoz biçmeye geliyorum. 6 buçuk ay mevsimlik işçi olarak burada çalışıyoruz. Zorluğu var, diğer işlere göre bu biraz daha zor. Günlük yaklaşık olarak 4 dönüm hasat ediyoruz. Yevmiyeler işçilerin çalışma performansına göre değişiyor” ifadelerini kullandı.

  GÜNLÜK ORTALAMA BİN 500 TL KAZANIYOR

  Diyarbakır’dan Hatay’a çalışmak için geldiğini söyleyen Ozan Tarim, “Diyarbakır’dan çalışmak için geliyorum. Burada maydanoz biçiyoruz. Zor yanı da var kolay yanı da. Günlük ortalama bin 500 TL kazanıyorum” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×