Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  RUSYA, TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI’NDAN ÇEKİLDİ

  Son Dakika Tarım Haberleri: Rusya, Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekildiğini açıkladı.

  Rusya Dışişleri Bakanlığı da, anlaşmanın sona erdiğini, Karadeniz’de seyrüsefer açısından verilen güvenlik garantilerinin geçersiz olacağını açıkladı.

  RUSYA KARARINI TÜRKİYE, UKRAYNA VE BM’YE BİLDİRDİ

  Rusya, geçen yıl Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in (BM) arabuluculuğunda imzalanan, Ukrayna limanlarında mahsur kalan milyonlarca ton tahılın dünyaya ulaştırılmasını sağlayan Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekildiğini açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı da, anlaşmanın sona ereceği TSİ 24.00’den sonra Karadeniz’de seyrüsefer açısından verilen güvenlik garantilerinin geçersiz olacağını açıkladı.

  Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov: “Anlaşma bugün itibarıyla artık yoktur” dedi.

  Peskov, mevcut şartlarda anlaşmaya katılımlarını durdurduklarını, gerekli koşullar sağlanırsa anlaşmaya geri döneceklerini söyledi.

  Rusya kararını Türkiye, Ukrayna ve BM’ye bildirdi.

  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres: “Rusya’nın kararının dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahiplerine darbe indireceğini” söyledi.

  Guterres: “Yüz milyonlarca kişi açlıkla karşı karşıya. Tüketiciler küresel düzeyde geçim sıkıntısı kriziyle yüz yüze. Milyonlarca kişi, Rusya’nın bu kararının bedelini ödeyecek” dedi.

  RUSYA TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI İÇİN ŞARTLARINI AÇIKLADI

  Rusya Dışişleri Bakanlığı, 18 Temmuz’da işlevini yitirecek Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na, Batı’nın Rus gıda ve gübresine yaptırım uygulamaktan vazgeçmesi halinde döneceklerini duyurdu.

  AB’nin Temmuz 2022’den bu yana Rusya’ya karşı 5 defa yeni yaptırım paketi açıkladığı anımsatılan açıklamada, ABD ve İngiltere’nin de sınır ötesi sınırlamalarını eksik etmediği belirtildi.

  Açıklamada, sonuç olarak Rus banka ödemeleri, sigorta ve nakliye lojistiği ile yedek parça tedariki ve yurt dışı varlıklarının tamamen bloke edildiği kaydedildi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×