Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  SAMURAY ARILARI KAHVERENGİ KOKARCA İLE SAVAŞACAK

  Tarımdan Haber: Düzce’de 8 bin samuray arısı, kahverengi kokarca ile savaşması için fındık bahçelerine salındı.

  Kahverengi kokarca günlük 30 kilometre yol alabiliyor olup, 3 yıl içerisinde ise bir çiftten 30 bin çifte kadar üreyebiliyor.

  SAVAŞÇI BÖCEKLER DOĞAYA SALINDI

  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen ‘kahverengi kokarca zararlısıyla mücadelede, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü koordinatörlüğünde desteklenen, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen “Kahverengi Kokarcanın Ülkesel Entegre Mücadele Yönetimi” projesi çerçevesinde, merkez ilçeye bağlı Aydınpınar köyünde kahverengi kokarca zararlısı parazitoiti samuray arısı olarak da bilinen doğal düşman salımı gerçekleştirildi.

  KAHVERENGİ KOKARCA GÜNLÜK 30 KİLOMETRE YOL ALABİLİYOR

  Vali Selçuk Aslan, “Coğrafyamızın neredeyse dörtte birinde 672 bin dekarlık alanda biz fındık tarımıyla uğraşıyoruz. Ülkemizde ilki 2018 yılında görülen Uzak Doğu, Çin, Tayvan menşeili kahverengi kokarca denilen bir zararlı söz konusu. Kahverengi kokarca dediğimiz en halk tabiriyle fındığın özünü sömüren, kalitesini düşüren günden güne ağaçlarda kurumaya sebep olan bir çeşit zararlı türü. Hastalığın ilk tespitinden itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı bu konuda biyolojik mücadeleyi nasıl yapabileceğimiz noktasında araştırmalara başlamıştı. Bakanlığımızın araştırma enstitülerinde kahverengi kokarca ile mücadele noktasında şu anda elimde görülen samuray olarak adlandırdığımız bir olumlu faydalı böcek türü geliştirildi. Kahverengi kokarca günlük 30 kilometre yol alabilmekte 3 yıl içerisinde ise bir çiftten 30 bin çifte kadar ürüyebilmekte. Yani asimetrik bir hızda çoğalmakta ve günden güne tüm dünyamızı işgal edebilecek bir riski barındırmakta. Sadece fındığımıza zarar vermemekte, onun üzerinde bölgemizde yetiştirdiğimiz meyve ve sebze türünü de zararlı hale getirmekte, özünü emmekte, faydasız verimsiz hale getirmekte. Düzce’de salımlarına başladık. Kısmet olursa bugünkü salımlarla beraber 7 ilçemizde ve merkezimizde 8 bin samuray arısını doğaya bırakacağız. Samuray arısının özelliği nedir? Samuray arısı kahverengi kokarcanın yavru bıraktığı larvalara gitmekte yuvalanmakta ve oradaki yeni türeyebilecek çoğalabilecek kahverengi kokarcaları imha etmekte. Memleketimiz açısından, Düzce’miz açısından çiftçimiz açısından hayırlı uğurlu olsun diyorum. İnşallah 2 yıl içerisinde doğadaki doğal dengeyi samuray arılarının kahverengi kokarca ile yapacağı mücadele ile sağlayacağımıza inanıyorum. Bu noktada vatandaşlarımızı Tarım ve Orman Bakanlığımızın uyarılarına karşı can kulağıyla duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi.

  Konuşmaların ardından savaşçı böcekler fındık bahçelerine bırakıldı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×