Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ŞAP HASTALIĞI ÇOK HIZLI BULAŞIYOR

  3 farklı kentte şap hastalığı görülmesi sonrası adeta seferberlik ilan edildi. Pazarlara hayvan girişi ve pazardan hayvan çıkışları yasaklandı. Tüm personelin izinleri iptal edildi. Ekipler teyakkuza geçmiş durumda…

  Uzmanlardan ise dikkat çeken uyarı geldi. Şap hastalığının çok hızlı şekilde bulaştığını dile getiren veteriner hekim Behiye Dündar, mücadelenin sadece aşılama ile yapılabileceğini söyledi.

  Türkiye genelinde hayvancılık sektörünü derinden etkileyen şap hastalığı sıkıntısı yaşanıyor. Farklı illerde yaklaşık 2 aydır görülen SAT-2 serotipi şap hastalığı riskine karşı önlem olarak  hayvan giriş ve çıkışları yasaklanırken, hayvan pazarları da kapatıldı. Veteriner hekim Behiye Dündar, yaptığı açıklamada şap hastalığının geviş getiren hayvanları etkileyen viral bir hastalık olduğunu belirterek, “Maalesef şap hastalığı oldukça ekonomik kayıplara neden olan viral olan ve çok hızlı bir şekilde sürüye, ahırın içerisine bulaşan bir hastalıktır” dedi.

  ŞAP HASTALIĞI EV VE SÜT VERİMİNDE KAYBA NEDEN OLUYOR

  Şap hastalığının ağız içerisinde, meme bölgesinde veya tüysüz bölgelerde yaralar şeklinde ortaya çıktığını anlatan Dündar, “Yaptığı ateşten dolayı durgunluk mutsuzluk verir. Enfeksiyondan dolayı hayvanın yeme gücünü kısıtlar. Bu da süt ve et verimi kaybına sebep olur. Aylarca çalışıp büyüttüğümüz hayvanlarımızın 10 gün içerisinde eriyip bir ekonomik kazanç oluşturamadığını görürsünüz. Hastalık sonucu toparlanma aylarca vakit alır. 6 aylıktan küçük buzağılarda da kalpte oluşabilecek odaklardan dolayı ölümlerde gerçekleşir. Şap hastalığı ölümcül değildir ama yavrularda ölümcül olduğunu net söyleyebiliriz. Sürünün tamamı hatta yaklaşık 400 metre çevresinde kuşlarla, havalarla, toprakla temas halinde bulaşabilir. Çok ciddi bir ekonomik kayıptır. Hayvanlar açısından da neredeyse yüzde 50’ye yakın kayıp oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

  ŞAP HASTALIĞI İLE NASIL MÜCADELE EDECEĞİZ?

  Veteriner hekim Dündar; sadece aşılama yöntemiyle hastalığın önüne geçilebileceğini belirterek “Maalesef viral bir hastalık olduğu için net bir tedavi önerilmemektedir. Sadece aşılamalarla önüne geçebilecek bir hastalıktır. Düzenli aşılamaların yapılması, ülke genelinde, bölge genelinde, karantinaya almak, hayvan giriş çıkışını yasaklamak. Böylece başka bölgelere de yayılımını biraz da olsa önüne geçer” diye konuştu.

  ŞAP HASTALIĞI GEVİŞ GETİREN HAYVANLARDA GÖRÜLÜYOR

  Veteriner hekim Behiye Dündar, “Ağırlıklı sığırlarda ve koyunlarda görülmektedir. Geviş getiren gruplarda. İnekler, danalar, besi danaları, koyunlar, özellikle gebelerde yavruya kadar giden yüksek ateşten dolayı yani sadece et kaybımız değil, yavru kayıplarımız gebelik kayıplarımız gibi bir sürü zarar yaşanır” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×