Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ŞEMSİ BAYRAKTAR: ÇİFTÇİ TARIM KREDİ’DE BORÇLARI İÇİN YAPILANDIRMA BEKLİYOR

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar çiftçilerin kredi borçlarına ilişkin açıklamada bulundu. Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçilerin yapılandırma beklediğini hatırlatan Bayraktar; “Kooperatifler tarafından icra işlemlerinin başlatıldı. Çiftçilerimiz kendi kooperatifinden bir yapılandırma bekliyor” dedi.

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçiler hakkında açıklama yaptı.

  Bayraktar açıklamasında, “Çiftçilerimiz girdi ihtiyaçları için kullandığı Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarından dolayı da sorunlar yaşıyor. Kooperatifler tarafından icra işlemlerinin başlatıldı. Çiftçilerimiz kendi kooperatifinden bir yapılandırma bekliyor.” dedi.

  Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi borçlarına yönelik beklentileri olduğuna değinen TZOB Genel Başkanı, beklentileri şöyle sıraladı:

  1. İcra işlemlerinin ve icradan satışların durdurulması,
  2. Yapılandırma taksitlerine faiz uygulanmaması ve Kredi Kullandırma Komisyon Payının kaldırılması,
  3. Yapılandırmada taksit seçeneğinde peşinat talep edilmemesi,
  4. Yeni sezon üretimde kullanmak üzere gübre, mazot ve diğer girdilerin kredi borcuna bakılmaksızın ayni olarak verilmesidir.

  Şemsi Bayraktar ayrıca Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü tarafından kurumsal olarak alınan yapılandırma kararının bugünlerde kredi borcundan dolayı çok sıkıntı çeken çiftçiler  için önemli bir adım olduğunu belirtti ve  devlet destekli faizsiz uzun vadeli yapılandırmaya dikkat çekti:

  “Kurumlar tarafından yapılan bu uygulamalarda faiz oranları yüksek olmakta, geçmiş yıllarda artan borç yeni yapılandırmada daha da artmaktadır. Bu nedenle daha önceki açıklamalarımızda da sık sık dile getirdiğimiz üzere, devlet destekli ve faizsiz uzun vadeli bir yapılandırmaya yönelik yayınlanacak Cumhurbaşkanı Kararı biriken kredi borçları sorununu çözecek çiftçinin kredi borcunda artan faiz yükü kaldırılacaktır.”

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×