Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  SERALARDA SALATALIK HASADI TEMMUZ’DA BİTECEK

  Haberler Tarım: Tokat’ta seralarda salatalık hasadı başladı. Yaklaşık 4 kez ürün toplanıyor ve 25 ton gibi rekolte bekliyor üretici bir dönüm serasında.

  Temmuz gibi bitecek hasat ve domates ekecek çiftçi serasına.

  Salatalık üreticiden 8 ila 12 lira seviyesinde alınıyor.

  ÜRETİCİ YAKLAŞIK 25 TON REKOLTE BEKLİYOR

  Tarım Dünyası: Yaklaşık 25 ton ürün hasadı yapacaklarını belirten Medet Doğan: “Burada bir dönüm seramız, 1 dönüm daha ayrı bir seramız var. Toplam 2 dönümde salatalık üretimi yapmaktayım. İçinde bulunduğumuz seradaki salatalıkların dikimi 28 Şubat’ta yapıldı, şu an dördüncü hasadını yapmaktayız. Buradan 20-25 ton civarında bir beklentimiz var. Sera üretimindeki rekolte şu şekilde oluyor; mesela ben bu salatalığı istediğimde aralık ayına kadar devam edebilirim. Aralık ayına kadar devam ettiğimde buradan 35-40 ton bandında bir üretim alabilirim” dedi.

  ÇİFTÇİ SALATALIK HASADI BİTİNCE DOMATES EKECEK

  Tarım Haberleri: Üretici Medet Doğan: “Burada iki üretim yapmayı planlıyorum. Salatalıkta hasat bittiğinde burada domates üretimi yapacağız. Buranın hasadını temmuz ayı gibi bitirmiş olacağım. Antalya tarafında hasadın sonuna gelinmektedir. Bu durum Tokat ve Amasya için çok büyük bir avantaj. Seracılık bu şehirlerde geliştiği zaman mayıs ayının ortası ve temmuz ayının ortasına kadar büyük bir boşluk oluşuyor. Bu boşluğu Tokat ve Amasya’nın doldurması gerekiyor. Bu boşluğu doldurduğumuzda serada çok etkilenmiyoruz. Şu anda buradaki ürünlerimi Niksar pazarında tüketmekteyim. Seracılığı ben herkese öneriyorum. Bireysel pazarlama az bir durum ancak yapan kişi artarsa toplu pazarlama aktif bir hale geçecektir. Keşke Tokat’ta da Amasya gibi sera sayımız çok olsa, avantajlı konuma geçebiliriz” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×