Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  SICAKLAR, SÜT VERİMİNİ EN AZ YÜZDE 20 DÜŞÜRECEK

  Son Dakika Tarım Haberleri: Ulusal Süt Konseyi’nin geçtiğimiz günlerde açıkladığı çiğ süt tavsiye fiyatının ardından beklediği artışı bulamayan süt üreticisine, bir darbe de mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havadan geldi.

  Edirne Merkez ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez: “Havalar böyle devam ettiği müddetçe yüzde 20-25’lik bir verim düşüklüğü yaşanır, üretimi etkiler. Sıcak havalarda bu gayet normaldir. Bu da piyasaya arz edilen sütün düşüklüğü demektir. Bu yıl üretimi daha fazla etkileyeceğini öngörüyoruz” dedi.

  SÜT ÜRETİCİSİNE SICAK DARBESİ

  Ulusal Süt Konseyi’nin geçtiğimiz günlerde açıkladığı çiğ süt tavsiye fiyatının ardından beklediği artışı bulamayan süt üreticisine, bir darbe de mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havadan geldi.

  Türkiye genelinde yaklaşık 1 haftadan bu yana mevsim normallerin üzerine çıkarak 40 dereceyi bulan sıcak hava, insanları olduğu gibi hayvanları da etkiledi.

  Ulusal Süt Konseyi’nin geçtiğimiz hafta açıkladığı çiğ sütte tavsiye fiyatıyla beklediği zammı alamayan üretici bir darbe de sıcak havadan yedi. Bin bir zorlukla ayakta durmaya çalışan üretici, sıcak havanın da etkisiyle üretimde yaşanabilecek verim düşüklüğüyle tedirginliğe girdi.

  Edirne Merkez ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, havaların bu şekilde devam etmesi durumunda süt üretiminde yüzde 20-25 oranında verim düşüşü yaşanabileceğinin altını çizdi.

  ‘HAYVAN ÖNCE HAYATTA KALABİLMEK İÇİN MÜCADELE VERİYOR’

  Yaşanan sıcaklıkların bu yıl daha da şiddetli hissedildiğini belirten Suiçmez: “Bu, her yıl yaşanan mevsimsel bir şey var. Özellikle de bu yıl ülkemizde ve dünyada, küresel ısınma ile ilgili iklimlerde çok farklılıklar var. Mesela bugünlerde hava 41-42 derece, hissedilen sıcaklık belki de 45-46 derecenin üzerinde. Bu yıl daha da farklı bir iklim krizi geçiriyoruz. Hepimiz canlıyız, kendimizi hayvanlarımızla bir kıyaslayalım. Bu sıcaklarda gölgede dahi bir performans düşüklüğü oluyor. İnek de yediği yemde, içtiği suda olsun bu havalarda önce kendinin hayatta kalabilmesi için mücadele veriyor. Önce kendini hayatta tutuyor, sonra üretim yapıyor. Bu sıcaklar devam edecek gibi görünüyor” dedi.

  ‘SICAKLIK VERİMİ ETKİLER’

  Sıcaklıkların yüksek devam etmesi durumunda verimde yüzde 20-25 oranında düşüş yaşanabileceğini söyleyen Suiçmez: “Havalar böyle devam ettiği müddetçe yüzde 2025’lik bir verim düşüklüğü yaşanır, üretimi etkiler. Sıcak havalarda bu gayet normaldir. Bu da piyasaya arz edilen sütün düşüklüğü demektir. Bugün bir üretici 200 kilo süt üretebiliyorsa, yüzde 25’lik düşüşten sonra 150 kilo üretecek. Bunlar her yıl yaşadığımız şartlar, ancak bu yıl daha farklı yaşayacağız gibi duruyor ve kesinlikle üretimi etkiliyor. Bu yıl üretimi daha fazla etkileyeceğini öngörüyoruz” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×