Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  SİİRT’TE 27 BİN TON KIRMIZI MERCİMEK REKOLTESİ BEKLENİYOR

  Tarım Haberleri Son Dakika: Siirt’te yaklaşık 150 bin dekarın üzerinde bir alanda kırmızı mercimek ekimi yapıldı. Hasadın başladığı kentte, bahar yağışları sayesinde çiftçi güzel bir sezon geçirmeyi umut ediyor.

  27 bin ton rekolte beklentisi söz konusu. Dekara ortalama 180 ila 200 kilogram verim alıyor üretici.

  KIRMIZI MERCİMEKTE SON YILLARIN EN BEREKETLİ HASADI YAŞANDI

  Tarımdan Haberler: Siirt’te 150 bin dekar alan üzerinde ekimi yapılan kırmızı mercimeğin hasadına başlandı.

  Türkiye’de kırmızı mercimek üretiminde 4. sırada yer aldıkları için mutlu olduklarını dile getiren Siirt Tarım ve Orman Müdürü Ergün Demirhan: “Bereketli geçen bir sezonun ardından ilimizde kırmızı mercimek hasadını başlattık. Kırmızı mercimek üretimi ilimizde yıllara göre artış göstermektedir. 2019 yılında 69 bin dekar civarında olan kırmızı mercimek üretimimiz bugün gelinen noktada 2022 yıl sonu itibariyle 135 bin dekar alanda ekim yapılmış bulunmaktadır. 2023 yılı itibariyle kırmızı mercimek üretim alanımız 150 bin dekar alanı geçmiş bulunmaktadır. 150 bin dekar alanda ekim yaptığımız kırmızı mercimek üretimi ile Türkiye’de kırmızı mercimek üretiminde 4. sırada bulunmaktayız. Bu yıl bahar aylarında yağan bereketli yağışlar ile il genelinde 180 – 200 kilogram civarında ve 27 bin ton üzerinde bir rekolte bulunmaktadır. Yaklaşık 1 milyon dekarı bulan tarım arazi varlığımızın 560 bin dekarında hububat ve baklagil ekimi yapılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi çerçevesinde 2021 yılı üretim mevsimde 111 bin ton, 2022 yılında ise mercimek ile şahlanan Garzan Ovası Projemizle 5 milyon lira değerinde 523 çiftçi ailemize 20 bin dekar alan için 275 ton sertifikalı mercimek tohum dağıtımı yaparak ilimizde kırmızı mercimek üretiminin artış göstermesi yönünde proje çalışmamız devam etmektedir” dedi.

  300 DÖNÜME EKİM YAPAN ÇİFTÇİ VERİMDEN YANA UMUTLU

  Tarımsal Haberler: Siirt merkez Pınarova Köyü’nde yıllardır çiftçilik yapan Veysel Deli, bu yıl bol ve bereketli bir yıl olduğunu, büyük emekler vererek yetiştirdikleri kırmızı mercimeğin hasadına başladıklarını söyledi.

  Deli: “2023 yılı mercimek hasadına başlamış bulunmaktayız. Bu sene aşırı yağmur yağdı. Bereketli bir yıl geçecek inşallah mercimek ve buğdayda. Geçen sene aldığımız rekoltenin inşallah üzerinde bir verim alacağız. Yeni Tarım Bakanımızdan fiyatların yüksek tutup çiftçinin yüzünü güldüreceğini düşünüyoruz. Temennimiz bu yönde ve şimdiden kendisine teşekkür ediyoruz. Bu sene 300 dönüm mercimek ektik inşallah bereketli geçecektir” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×