Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  SİVAS’TA KURBAN PAZARI AÇILMAYACAK

  Son Dakika Tarım Haberleri: Kurban Bayramı’na az bir zaman kala Sivaslı besicilere üzücü bir haber geldi. Kentte hayvan pazarı açılmayacak, sebebi ise şap hastalığı.

  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü konuya ilişkin yaptığı açıklamada vatandaşların köy veya mahallelerde bulunan işletmelerden alım yapmaları istendi.

  KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ SİVAS’TA KURBAN PAZARI AÇILMAYACAK

  Tarımdan Haberler: Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, şap hastalığı nedeniyle Sivas Kurban Pazarının bu yıl açılmayacağı bildirildi.

  Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi çerçevesinde alınan tedbir ve aşılama çalışmaları ile Sivas’ta hastalık sirayeti en aza indirgenmiş, hastalık çıkan bölgelerde mevzuat gereği karantina ve kordon uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Ancak hastalığın tamamen sönmesi ve kontrol altına alınabilmesi için alınan tedbirlerin, hastalık tamamen sönene kadar uygulanması zorunlu hale gelmiştir. Hastalığın çok hızlı yayılması, hayvan hareketlerinin hastalığın bulaşma riskinin ana gerekçesi olması, yetiştiricilerimizin mağdur olmamaları ve her yıl kurulan kurbanlık hayvan pazarı mevkisinin hastalık sebebiyle karantina altında olması sebebiyle ilimizde her Kurban Bayramı öncesi kurulan geçici kurban satış yeri (kurbanlık hayvan pazarı) bu yıl açılmayacaktır. Kurbanlık hayvanlarını alacak vatandaşlarımızın köy ve mahallelerimizde bulunan hayvancılık işletmelerini tercih etmeleri gerekmektedir. Bu çerçevede vatandaşlarımızın hastalık çıkan bölgelerde karantina ve kordon kurallarına uymaları, herhangi bir hastalık şüphesi durumunda Sivas İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz ile irtibata geçmeleri önem arz etmektedir.”

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×