Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  SİVAS’TA YOĞUN YAĞIŞ, BAL REKOLTESİNİ DÜŞÜRDÜ

  Tarımdan Haberler: Bal üretiminde önemli bir yere sahip olan Sivas’ta bu yıl işler yolunda gitmiyor.

  Bahar döneminde etkili olan şiddetli yağışlar, bal rekoltesinin düşmesine neden oldu.

  ZARA’DA ARILAR KOVANDAN ÇIKAMADI

  Sivas’ta yaklaşık 8 bin çeşit çiçek florasına ev sahipliği yapan Zara ilçesi, bu yılki yoğun yağışlardan olumsuz etkilendi.

  Bal üreticilerinin uğrak noktası olan Zara’da yağışlar nedeniyle arılar kovandan çıkamadı, bal üretimi düştü.

  Her yıl ağustos ayı sonunda kovanları açarak bal hasadı gerçekleştiren üreticiler, rekoltenin geçtiğimiz yıla oranla rekoltede yüzde elliye varan düşüş yaşandığını söyledi.

  “BALIMIZ ANALİZE GİDİYOR”

  Ağustos ayının gelmesiyle kovanlarındaki balı hasat etmeye başlayan Enes Kuzu, 2023 yılı bal sağımını gerçekleştirdiklerini ifade ederek: “Geçen seneye göre rekolte düşük. Ama balı kaliteli, daha koyu bir bal var. Bilindiği gibi Zara’nın balı meşhur. Ballarımız düzenli olarak analize gidiyor. Zara ilçe Ziraat Odası yetkilileri tarafından numuneler alınıyor. Bu numuneler analiz edildikten sonra balımız Coğrafi İşaret almaya hak kazanıyor. Geçen sene göndermiştik. Bu sene de yetkililer geldiler ve numune aldılar” dedi.

  8 BİN ADET ÇİÇEK ÇEŞİTLİLİĞİ VAR

  Zara ilçesinin çok zengin çiçek florasına sahip olduğunu söyleyen Kuzu: “8 bin adet çiçek çeşitliliği olduğu söyleniyor. Bu balın meşhur olmasının iki sebebi var. Birincisi çiçek çeşitliliğinin çok olması, ikincisi de bal akımının sürekli olması. Burada akşamları serin gündüzleri sıcak oluyor. Akşamları çiçeklere çise konuyor. Bu çise de ballanıyor. Balımızın kalitesi de bu şekilde artıyor” diye konuştu.

  YAĞIŞLAR BOL GİTTİ, ÜRETİM DÜŞTÜ

  Balda rekoltenin düşmesine rağmen kalitenin arttığını ifade eden Enes Kuzu, şu ifadelere yer verdi: “Geçen sene 1 ton 100 kilograma kadar üretimimiz vardı. Bu sene ise 450 ila 500 kilogram arasında üretimimiz var. Yağışlar bol gitti, üretim düştü. Ama çok koyu bir bal var. Kaliteli bir bal var. Sağıma başlayalı iki gün oldu, yaklaşık bir hafta devam edecek. Coğrafi işaretten önce bal satmakta zorlanıyorduk. Coğrafi işaret aldıktan sonra bal satışımız daha da kolaylaştı, talep arttı. Çevremizdekilere de balı direk üreticiden almalarını tavsiye ediyoruz.”

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×