Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  SOĞAN EKİMİ ÜÇ KAT ARTTI

  Amasya’da kırmızı altın olarak da adlandırılan soğan ekim alanı bu yıl 3 kat arttı.

  Kent genelinde hasat, mayıs ayı sonunda başlayacak. Çiftçiler dönüm başına 10 tona kadar soğan hasat edebiliyor.

  SOĞAN HASADI MAYIS SONUNDA

  Türkiye’nin önemli soğan üretim merkezlerinden Amasya’da soğan ekim alanı üç kata yakın oranda arttı. Yöredeki üreticinin parasal değeri dolayısıyla ‘kırmızı altın’ diye adlandırdığı soğanın erkenci türünün mayıs ayının sonunda hasat edilmesi bekleniyor.

  İl merkezine bağlı Tuzsuz ve Oluz köylerine ait verimli arazilerde ekimi yapılan erkenci soğanların gelişimini inceleyen Amasya Ziraat Odası Başkanı Mustafa Cebeci: “Amasya’da soğan ekimi geçen seneye nazaran iki, üç kat arttı. Yağışların da etkisiyle inşallah güzel ve bereketli bir yıl olacak. Soğanlar köklenmeye başladı. Mayıs ayı sonu gibi hasatına başlanacak” dedi.

  BAYRAMDAN SONRA SOĞANIN KİLOSU 10 LİRAYA DÜŞECEK

  Adana ve Hatay Reyhanlı’da geçen haftadan itibaren başlayan turfanda soğan üretiminin etkisinin piyasalara yansıdığına işaret eden Mustafa Cebeci: “Bu hafta Amasya’da soğanın kilosu pazarda 15 liradan satıldı. Üretimin artışıyla bayramdan sonra 10 liraya düşeceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.

  DEKAR BAŞINA 10 TON SOĞAN ÜRETİLEBİLİYOR

  Soğan depolarında geçen yıldan ürünlerin kalmadığına değinen Cebeci: “Yağışlardan dolayı hasat yapılamadığı için piyasada soğan olmayınca fiyatı yükseldi. Ama Adana ve Reyhanlı’dan üretim başladı. Önümüzdeki ayın sonunda da Amasya’da başlayacak. Topraklarımız verim olarak soğan üretimine müsait. Dekar başına 10 tona kadar soğan üretilebiliyor. ‘Kırmızı altın’ olarak adlandırılan soğanın üretimi yine yükselecek” şeklinde konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×