Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  SOĞAN ÜRETİMİ NEDEN SIKINTILI SÜRECE GİRDİ?

  Son bir ayda kuru soğan fiyatı yüzde 30’un üzerinde arttı. Çok değil bir ay önce 7,5 TL’ye alınan soğan bugün tüccarda 10 TL’den aşağı satılmıyor. Tezgahlarda ise 20 TL’nin altında soğan bulmak çok zor.

  Peki ne oldu da soğan, sadece kokusuyla değil fiyatıyla da göz yaşartmaya başladı?

  SOĞAN ÜRETİMİNDE UYGULANAN YANLIŞ POLİTİKALAR NELER?

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, soğan üretiminin, uygulanan yanlış politikalar nedeniyle sıkıntılı bir sürece girdiğini söyledi. Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, patates, soğan, bakliyat gibi ürünlerin toplumun geniş kesimleri tarafından tüketildiğini belirtti.

  MARKETTE SOĞAN 20 TL AMA ÜRETİCİYE FAYDASI YOK

  Ömer Fethi Gürer, soğan üretiminde dünyada ilk sıralarda yer alan Türkiye, uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle sıkıntılı bir sürece girdi dedi. Marketten kilosunu 23 liraya aldığını söylediği soğanları gösteren Gürer, bu fiyatın çiftçiye de bir faydasının olmadığını ifade etti.

  Gürer: “Burada yaşanan sorun, soğan ile ilgili zincir halkasının kopmasından kaynaklanıyor. Plansızlık ve öngörüsüzlük var. Eğer hava müsait olursa erkenci soğanın sökümü gerçekleşecek ama o da piyasaya düşük fiyatla girmeyecek. Bayrama kadar bu fiyat devam edecek gibi görülüyor. Üretim bir yıl fazla, bir yıl az oluyor. Planlama yapılmalı. Ancak bugüne kadar bu yönde düzenleme olmadı.” değerlendirmesinde bulundu.

  BÜTÜN SOĞANLAR TÜCCARIN ELİNE GEÇTİ

  Bütün soğanların tüccarın eline geçtiğini ve fiyat artışının bundan kaynaklandığını ifade eden Ankara Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu ise şu an depolarda kuru soğan fiyatının 10 lira olduğunu söyledi. Büyükşehirlerdeki marketlerde fiyatın daha da yükseldiğine dikkat çeken Köseoğlu, fiyatların gerilemesini beklemediğini ve yeni sezon ürün çıkana kadar böyle devam edeceğini ifade etti. Bu yılın ilk mahsulü ise Adana’da nisan ayının ikinci haftasında çıkması bekleniyor.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×