Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  SU ÜRÜNLERİ SOSYAL YARDIM KURUMLARINA BAĞIŞLANIYOR

  Tarım Bakanı Son Dakika: Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yasa dışı avcılıkla mücadelenin kararlılıkla sürdüğünü ve denetimlerde ele geçirilen, tüketiminde sakınca görülmeyen su ürünlerinin sosyal yardım kurumlarına bağışlandığını söyledi.

  YASADIŞI AVCILIKLA ELE GEÇİRİLEN SU ÜRÜNLERİ, SOSYAL YARDIM KURUMLARINA BAĞIŞLANIYOR

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yasa dışı avcılıkla mücadelenin kararlılıkla sürdüğünü belirterek, denetimlerde ele geçirilen ve tüketiminde sakınca görülmeyen su ürünlerinin sosyal yardım kuruluşları vasıtasıyla vatandaşların sofrasıyla buluşturulduğunu bildirdi.

  Deniz ve iç sularda bulunan su ürünlerinin korunup geliştirilmesi yoluyla ülke ekonomisine katkı sunulduğuna, gıda ihtiyacının karşılandığına ve biyoçeşitliliğin devamının sağlandığına dikkati çeken Yumaklı, su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletilmesinin sağlanması amacıyla 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ile su ürünleri avcılığına ilişkin düzenleme ve denetim yapma yetkisinin Tarım ve Orman Bakanlığı’nda olduğunu hatırlattı.

  Bakan Yumaklı, beslenmede önemli bir protein kaynağı olan su ürünleri stoklarını koruyarak en ekonomik şekilde yararlanmanın ve sürdürülebilir işletilmesini sağlamanın ana hedeflerinden birisi olduğunu vurguladı.

  Buna istinaden su ürünleri faaliyetinde bulunacaklara uymaları zorunlu olan bazı yasak, sınırlama ve yükümlülükler getirdiklerine işaret eden Bakan Yumaklı, şu ifadeleri kullandı: “Bu düzenlemeler 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu kapsamında hazırlanan yönetmelik, tebliğler, genelgeler ve talimatlarla belirlenmektedir. Bu kapsamda boy, zaman, yer, bölge, tür, belge ve av araçları yönünden teknik düzenlemeler yapılmaktadır. Bakanlığımızca ve koruma kontrolle yetkili diğer kurumlarca mevzuata aykırı hareket edenlere söz konusu Kanun’un ilgili maddesi gereğince idari para cezaları ve yaptırımlar uygulanmaktadır. İdari yaptırımlardan bir tanesi de ilgili düzenlemelere aykırı avcılık faaliyetinde bulunarak, istihsal edilen su ürünlerine el koymaktır.”

  2020 YILINDAN BUGÜNE 90 TON SU ÜRÜNÜ BAĞIŞLANDI

  El konulan su ürünlerinden tüketiminde sakınca bulunmayanların ilgili kanun gereğince sosyal yardım kuruluşlarına bağışlanabileceğinin altını çizen Yumaklı, bu kapsamda 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu’nda yapılan değişikliğin yürürlüğe girdiği 2020 yılının Ocak ayından bugüne kadar 90 ton su ürününün sosyal yardımlaşma kurumlarına bağışlanarak vatandaşların sofralarıyla buluşturulduğunu kaydetti.

  110 KİŞİ VE İŞ YERİNE PARA CEZASI UYGULANDI

  Balıkçılık av sezonunun başladığı 1 Eylül’den itibaren yasa dışı avcılığa karşı denetimlerini sıklaştıran Tarım ve Orman Bakanlığı, rutin uygulamaya ek olarak ülke genelinde karaya çıkış noktaları, perakende satış yerleri, balık halleri, soğuk hava depoları, balıkçı gemileri ve yol güzergahlarında 25-29 Eylül tarihleri arasında toplam 9 bin 745 çapraz ve eş zamanlı denetimler gerçekleştirdi.

  2 bin personelin görev aldığı denetimlerde toplam 20 bin 700 metre uzatma ağı ile 22,4 ton su ürününe el konularak, su ürünleri mevzuatına aykırı faaliyet gösteren 110 kişi ve iş yerine ise idari para cezası uygulandı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×