Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  SULARIN ÇEKİLDİĞİ BARAJ SAHASINDA ÜRETİM YAPIYORLAR

  Tarım Dünyası: Malatya’da, Karakaya Baraj Gölü’nde suların çekildiği alanda tarımsal üretim yapılıyor.

  Onlarca dekarlık alanda ekimi yapılan domateslerde ise hasat sürüyor.

  YAĞIŞLAR AZALDI, SULAR ÇEKİLDİ

  Karakaya Baraj Gölü’nde bir süredir küresel iklim değişikliği ve azalan yağışlar kaynaklı su seviyesinde düşüşler meydana gelirken, suların çekildiği bölgede ise tarımsal üretim yapılıyor.

  50 DEKARLIK ALANDA ÜRETİM YAPILIYOR

  Yaklaşık 50 dekarlık bir alanda silajlık mısır, buğday ile sebze yetiştiriciliği yapılırken, hasadı süren domatesler ise iç piyasada tüketime sunuluyor.

  Depremin vurduğu kentte domates hasadında çalışarak aile ekonomisine katkı sunmaya çalıştıklarını belirten, kadın işçiler üretiminin önemine dikkat çekerek, işlerinden memnun olduklarını söyledi.

  “300-400 TON REKOLTE BEKLİYORUZ”

  Barajda suların çekildiği alanları değerlendirmek için domates ekibi yaptıklarını kaydeden çiftçi Mustafa Tarin ise: “ Bu yıl 50 hektarlık bir alanda domates ekimi yaptık. 15 işçi ile hasadımız sürüyor. Ürünleri iç piyasaya veriyoruz. Domatesin tarladaki kilogram fiyatı 4 TL , 300-400 ton aralığında ise bir rekolte bekliyoruz “ dedi.

  “DOMATESİN KİLOGRAMI TARLADA 4, MARKETTE İSE 25 TL”

  Bu yıl kayısıda bekledikleri verimi alamayınca domates ekimi yaptıklarını belirten bir başka çiftçi Feramuz Akbulut da:“ Ekimlere biraz geç başlamamıza rağmen hedeflediğimiz 350-400 ton rekolteye yaklaştık. İç piyasaya çalışıyoruz. Fiyatlar düşük tarlada 4-5 TL olan domates marketlerde 25-30 TL’den satılıyor. Deprem bölgesi olması nedeniyle işçi bulmakta da zorlanıyoruz. Amacımız suların çekildiği baraj sahasını değerlendirmek” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×