Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  SUNGURLU’DA ŞAP KARANTİNASI

  Tarımdan Haberler: Çorum’un Sungurlu ilçesinde 15 farklı köyde şap hastalığı görüldü. Köylere giriş ve çıkışlar yasaklandı, aşılama çalışması başlatıldı.

  Bir hafta içinde toplam 15 bin büyükbaş ve küçükbaş hayvan aşılanacak.

  SUNGURLU’DA ŞAP NEDENİYLE 15 KÖY KARANTİNAYA ALINDI

  Çorum’un Sungurlu İlçesi’ne bağlı Büyükincesu köyünde görülen şap hastalığı nedeniyle 15 köy ve merkez mahalleleri karantinaya alındı. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri köylerde aşılama çalışması başlattı.

  İlçeye bağlı Büyükincesu köyünde şap hastalığı nedeniyle, 10 kilometre çapı içerisinde kalan Küçükincesu, Kamışlı, Çavuş, Kırankışla, Akçalı, Kemallı, Küçükpolatlı, Tatlı, Göller, Beşkız, Körkü, Salman, Ayağıbüyük, Gökçam köylerinin ve Çiftlik Mahallesi hariç merkez mahalleleri karantinaya alındı.

  Bölgeye hayvan ve hayvansal ürünlerin giriş ve çıkışlarına kısıtlanma getirilirken, hayvanların ise meraya bırakılması yasaklandı.

  ‘AŞILAMA ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI’

  İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri köylerde aşılama çalışması başlattı.

  İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hekim Semih Yaman: “Büyükincesu Köyü’nde şap hastalığı çıktı. 3 kilometre çapında koruma, 10 kilometre çapında ise gözetim bölgesi oluşturuldu. Bu alan içerisinde 15 köy ve merkez var. Bu çerçevede Küçük Polatlı köyüne aşılamaya geldik. Şimdi sığırların aşılaması bitmek üzere. Daha sonra küçükbaş aşılamasına başlayacağız. Bu hafta içinde yaklaşık 7 bin 500 büyükbaş, 7 bin 500 ise küçükbaş hayvanın aşılamasını tamamlamayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×