Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  SÜTTE TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR!

  Tarım Haberleri: Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Keskin, süt üreticisinin gündemindeki süt fiyatları ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Yaptıkları hesaplamaya göre çiğ süt üretim maliyetinin 12,43 lira olduğunu, üreticinin de ortalama sütünü 12,5 liradan sattığını dile getiren Keskin, bu şartlarda üretiminin sürdürülebilirliğinin tehlikede olduğunun altını çizdi.

  ÇİĞ SÜT REFERANS FİYATI GÜNCELLENMELİ!

  Keskin, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: Süt Üreticileri olarak, çiğ süt referans fiyatın güncellenmesi için Gıda Komitesinin sesimize kulak vermesini istiyoruz. Artan girdi maliyetlerimiz yem, enerji, işçilik daha bir çok kalemde enflasyon artışı ve TÜİK in verileri aşikardır. Maliyetlerinizi düşündüğümüzde şu anki çiğ süt referans fiyatı girdi maliyetlerimizin çok altında kalmaktadır.

  SON 20 GÜNDE YEM FİYATLARINA 100 TL ZAM GELDİ

  Son 20 günde yeme 100 TL civarında zam gelmiştir ve bölgelerden topladığımız fiyatlara baktığımızda şu an bir çuval yem 520 -550 TL civarındadır. Marka marka değişen sahadaki  bu fiyatlara yeni bir zam uygulanması daha  beklenmektedir. Yeni yıla girdiğimizde yeni bir zam uygulanmasının olacağını da tahmin edebiliyoruz.

  SÜTÜN ÜRETİM MALİYETİ 12,43 TL

  Üreticilerimizin üretime devam etmesi ve enflasyon artışında ezilmemeleri için çiğ süt fiyatlarında artış ve ard arda gelen yem zam artışlarının da önüne geçilerek yeniden makul fiyatlarda güncellenmesini acilen talep ediyoruz.  Piyasa şu an zaten üreticinin eline  12,50 TL geçecek şekilde işlem görüyor, bu durumda konsey fiyatını 12,50 TL olarak güncellese de bizim mağduriyetimiz giderilmiş olmayacak zaten üretici maliyetimiz 12,43 TL dir. Bunun üzerine enflasyon farkının eklenerek üreticinin eline geçecek şekilde açıklanmasını istiyoruz. Dediğimiz gibi gerçekçi ve üreticinin emeği karşılığında kar edeceği bir süt fiyatı belirlensin istiyoruz.

  ÖNLEM ALINMAZSA İNEK KESİMLERİ CİDDİ ORANDA HIZLANABİLİR!

  Aksi takdirde bu enflasyonla üreticilerimiz ciddi sıkıntıya girecek ve inek kesimleri ciddi bir oranda hızlanacaktır.

  Bir diğer konuda Devletimiz tarafından üreticiyi teşvik amaçlı ödenen süt destekleme primerinin artırılmasıdır. Bu artışla sütte kayıtlılık oranı arttıracaktır. Üreticiye desteklemeler yeterli gelmiyor ise sütünü kayıtsız da sanayiye satma eğilimi gösterebilmektedir. Bu durumda üreticiyi eleştirmek doğru değildir. Kayıtlılık demek üretimin ülke ekonomisine kattığı somut delilidir.

  Desteklemeleri de kayıtsızlığı önleyecek şekilde artırmalıyız. Acilen Gıda Komitesinin sesimize kulak verip, üreticilerimizin lehine çiğ süt fiyatını yeniden güncellenmelerini talep ediyoruz.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×