Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  SUYA ZİRAİ İLAÇ KARIŞTI, 85 KÜÇÜKBAŞ TELEF OLDU

  Tarımdan Haberler: Mardin’in Artuklu ilçesinde küçükbaş hayvanlar, mısır ilaçlama deposundan sızan sudan içti. Sürüde bulunan 85 küçükbaş hayvan telef oldu.

  KÜÇÜKBAŞLAR MISIR İLAÇLAMA DEPOSUNDAN SIZAN SUYU İÇTİ

  Mardin’in Artuklu ilçesi kırsal Buğday köyünde iddiaya göre Birtava köyünde mısır üreticisinin ilaçlama deposundan sızan su, birikinti haline geldi. Zahir, Havvas ve Şemsi Akış kardeşlere ait 85 küçükbaş hayvan suyu içince 5 dakika içinde telef oldu.

  Çoban, durumu 112 Acil Sağlık Ekipleri’ne bildirdi. İhbar üzerine olay yerine AFAD, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve jandarma ekipleri sevk edildi. Ekipler, aldıkları numunede ilaç tespit etti.

  Zahir Akış’ın oğlu Yusuf Akış, babasının koyunları otlatmaya götürdüğünü, yaklaşık 2-2,5 saat sonra kendilerini arayıp koyunların telef olduğunu ilettiğini söyledi.

  ALINAN NUMUNELERDEN ZİRAİ İLAÇ ÇIKTI

  Gittiklerinde 85 hayvanın telef olduğunu belirten Akış: “Mısır ilaçlama deposundan sızan su, birikinti haline gelmişti. O suyu içen hayvanlarımız 5 dakika içinde telef oldu. Mısır sahibinin daha bilinçli, daha tedbirli olmasını beklerdik. O sudan biz de içebilirdik, babam da içebilirdi. Tüm çiftçilerimizin bu olaydan ders çıkartmasını umuyoruz” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×