Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI 120 GÜN SÜREYLE UZATILDI

  Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması 120 gün süreyle uzatıldı. Konuya ilişkin açıklama yapan Ukrayna Altyapı Bakanı Kubrakov: “BM ve Türkiye, tahıl anlaşmasının uygulanmasının garantörleri kalmaya devam edecek.” dedi.

  Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında 22 Temmuz’da imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

  TÜRKİYE VE BM GARANTÖR OLACAK

  Anlaşmanın 120 günlüğüne uzatıldığını kaydeden Kubrakov, açıklamasında “Karar, İstanbul’da alındı. BM ve Türkiye, tahıl anlaşmasının uygulanmasının garantörleri kalmaya devam edecek.” ifadelerine yer verdi.

  Kubrakov, Ukrayna‘nın bugüne kadar anlaşma kapsamında 11 milyon ton tarım ürününü 38 ülkeye ihraç ettiğini belirtti.
  Ancak bu miktarın yeterli olmadığını, ülkesindeki limanların tüm ihracat potansiyelinin kullanılması gerektiğini vurgulayan Kubrakov, “Ortaklarımıza, anlaşmanın en az 1 yıllığına uzatılmasını ve buna Mıkolayiv limanının dahil edilmesini teklif ettik. Yanıt bekliyoruz.” bilgisini verdi.

  “ERDOĞAN VE GUTERRES İLE GIDA KRİZİNE KARŞI KİLİT KARAR ALDIK”

  Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:
  “Tahıl anlaşması 120 günlüğüne uzatılacak. Ukrayna, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile birlikte gıda krizine karşı küresel mücadelede kilit bir karar aldı.”

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×