Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ‘TANER’ VE ‘SELÇUKLU’ BUĞDAY TOHUMU YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

  Tarım ve Orman Bakanlığı Son Dakika Haberleri: Tarım ve Orman Bakanlığı Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından kıraç topraklar için geliştirilen ‘Taner’ ve ‘Selçuklu’ ismi verilen buğday tohumları ilk kez Çal Belevi Mahallesi’ne ekildi.

  Yapılan incelemelerde tohumların bölgeye adapte olduğu görüldü.

  2 YENİ BUĞDAY TOHUMU 10 DEKAR ALANA EKİLDİ

  Tarım ve Orman Bakanlığı Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından kıraç topraklar için geliştirilen ekmeklik ‘Taner’ ve ‘Selçuklu’ ismi verilen buğday tohumları ilk kez Çal Belevi Mahallesi’nde Hasan Durna’ya ait 10 dekarlık alana, aralık ayında mibzerle ekildi.

  Tohum çıkışları, sap ve başak boyu istenilen seviyeye ulaşan tohumların bölgeye adapte olduğu görüldü.

  Denizli Tarım Orman İl Müdürlüğü, Tarım Orman Çal İlçe Müdürlüğü ekipleri tarafından sürekli kontrol altında tutulan buğday çeşitlerinin hasadı yaklaşık 15 gün içinde yapılacak.

  ‘TANER’ VE ‘SELÇUKLU’ KURAK BÖLGELERDE EKİLECEK

  İki farklı tohumun deneme hedefli ekiminin yapıldığı susuz tarlada inceleme yapan Denizli Tarım Platformu Başkanı İrfan Hatipoğlu: “Çal Belevi Mahallesi’nde örnek buğday tarlasında bulunmaktayız. Bu buğday tarlasının özelliği Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilen ‘Taner’ ve ‘Selçuklu’ tohumlarının ekildiği bir alan. Taner ve Selçuklu tohumlarının özelliği kurak bölgelerde özellikle iklim geçişlerinin olduğu bölgelerde yetiştirilmek üzere geliştirildi. Bölgede ilk örnek olarak Çal Belevi de ekilmiş bulunmakta. Bu buğdaylarının özelliği yapılan bu çevre gezisinde gördük ki, diğer buğday tohumlarına göre aşırı yağışların olduğu bu dönemde diğer tarlalar da çökmeler, küf, pas, gelişirken Taner ve Selçuklu tohumlarının ekildiği tarlalarda çökme ve pas görülmedi” dedi.

  YÜKSEK VERİM BEKLENİYOR

  Taner ve Selçuklu kıraç alanlar için geliştirilen buğday tohumlarının ekildiği tarlayı gezen Çal İlçesi Belevi Mahallesi Muhtarı Mustafa Yanık da; ‘Bu görmüş olduğumuz buğdaylar Konya devlet tarafından geliştirildi. Taner ve Selçuklu buğdaylarımız dekarda 400 ile 450 kilo civarların da verim beklemekteyiz” dedi.

  Deneme tarlasına ekimi yapılan tohumların sürekli ekipler tarafından yerinde denetlendiğini anlatan Tarım Orman Çal İlçe Müdürü Aydoğan Gürcan ise; “Tarım ve Orman Bakanlığı Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden sağlanan ‘Taner’ ve ‘Selçuklu’ buğday çeşitlerini sizlere tanıtmak istiyorum. Belevi Mahallemiz’de yaklaşık 10 dekar alanda ekilen ‘Taner’ ve ‘Selçuklu’ çeşitlerimiz bu yıl denemesi yapıldı ve gerçekten güzel sonuçlar aldık. İlk başta çıkışlarını kontrol ettik, 3 Mart itibariyle daha sonra 9 Haziran da yağışlar bittikten sonra tekrar sahayı kontrol ettiğimizde olumlu sonuçlar aldığımızı söyleyebilirim. Burada emeği geçen Denizli Tarım Orman Müdürlüğümüze ve Bahri Dağdaş Araştırma Endüstri Müdürlüğümüze çok teşekkür etmek istiyorum. Bu çeşitlerden ‘Taner’ bu bölgemizde adapte sağladı ve 400-500 kilogram arasında verim beklemekteyiz. Yine Selçuklu çeşitimiz de bu bölge için uygun, yatma ve hastalıklara karşı gerçekten dayanıklı olduğunu tespit ettik. Bu buğday çeşitimizden de 700 ile 800 kilogram arasında verim beklemekteyiz” şeklinde konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×