Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  TARIM LİSESİ ÖĞRENCİLERİ İLK DEFA KESME ÇİÇEK YETİŞTİRDİ

  Tarımdan Haber: Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunan Aysel Akın-Klaus Wagner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri okul bahçesinde bulunan serada ilk defa kesme çiçek yetiştirdi.

  Daha önce mantar, sebze çeşitleri, tropikal meyveler ve tarla bitkileri üreten öğrenciler bu yıl da kesme çiçek üretimi gerçekleştirdi.

  ÖĞRENCİLER HEM OKUYOR HEM DE TARIMI ÖĞRENİYOR

  Aysel Akın-Klaus Wagner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri okul bahçesindeki serada ilk kez kesme çiçek yetiştirdi. Okul Müdürü Tülay Ateş, tarım üzerine çalışmalar yaptıklarını belirterek bu sene ilk defa denedikleri kesme çiçek üretiminden başarılı sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

  Sebze yetiştiriciliği konusunda öğrencilerinin bilgi ve beceri sahibi olduğunu belirten Ateş, “Okulumuzun serasında bu sene ilk defa kesme çiçek yetiştirdik. Arpa çiçeği, hüsnüyusuf, karanfil ve şakayık ektik. Sebze üretimini biliyor öğrencilerimiz, okul ortamında ilk defa kesme çiçek de yetiştirdik. Gençlerimiz bu konuda oldukça başarılı oldu” dedi.

  KESME ÇİÇEK GELİRİ OKUL AİLE BİRLİĞİNE

  Kesme çiçekleri 200 metrekare alanda yetiştirdiklerini kaydeden Ateş, “Kesme çiçeklerimizi bir işletmemizin desteğini alarak öğretmenlerimizin danışmanlığında öğrencilerimizle birlikte yetiştirdik. Gelecek yıllarda yeni okul yerimizde birkaç dönümde belediye ile ortaklaşa bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Başlı başına peyzaja yönelik çalışmalar yapabiliriz. Çiçeklerin satışları yapılıyor bu satıştan elde edilen gelir okul aile birliğine kalıyor. Demet olarak cüzi rakamlarla satışları gerçekleşiyor” şeklinde konuştu.

  FARKLI ÇEŞİTLER YETİŞTİRMEYİ PLANLIYORUZ

  Ateş, “Okulumuz yeni yerine taşındığı zaman çiftçinin henüz tanışmadığı ürünleri üretip çeşitleme yapmak istiyoruz. Sebze dışında farklı üretimler yapmak istiyoruz. Okul bünyemizde istiridye mantar atölyemiz var. Mantarlarımız yakın zamanda hasat edilecek” dedi.

  ÖĞRENCİLER KENDİ İŞİNİ KURABİLECEK

  Okul Müdürü Tülay Ateş, “Bu okulda öğrenim gören öğrencilerimiz, staj döneminden itibaren seralarda, peyzaj firmalarında, tohum firmalarında çalışmaya devam ediyor. Staj yaptıkları firmalarda işe başlayan öğrencilerimiz var. Kız öğrencilere yönelik girişimcilik desteği altında takibini yaptığımız birkaç öğrencimiz var. Girişimcilik eğitimi aldıktan sonra kendi işlerini kurma gibi planları var” diye belirtti.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×