Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  TARIMCEBİMDE UYGULAMASI NEDİR? NASIL KULLANILIR?

  Tarım sektörü ülkemizin ekonomik ve sosyal olarak gelişmesinde fazlaca katkısı vardır. Ülke nüfusunun beslenmesi, Milli gelire ve istihdama katkı sağlaması, Sanayi de hammadde ihtiyacını karşılaması, İhracata doğrudan ve dolaylı katkıda bulunması gibi nedenlerden dolayı, tarım ekonomimizde vazgeçilmez bir sektördür.

  İlerleyen teknoloji ile artık tarımda da kolaylaşmalar insan gücünün hafifletilmesi gibi durumlar söz konusu olmuştur. Tarım ve orman bakanlığımızın hayata geçirdiği tarım cebimde uygulaması ile tarım sektörümüz dijital dönüşümle daha sağlam ilerleme göstermesi hedeflenmektedir.

  TARIM CEBİMDE UYGULAMASI NEDİR?

  Tarım cebimde mobil uygulaması Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere kolaylık sağlaması adına geliştirilmiş bir uygulamadır.

  Bu uygulama ile çiftçilere ve çiftçi adaylarına yönelik hizmetlere bu uygulama üzerinden erişim sağlayıp bitkisel ve hayvansal üretime ilişkin destek tarihlerine, Çiftçi Kayıt Sistemi bilgilerine ve eğitimlere, duyurulara ulaşabilmektedirler.

  Küpe sorgulama, doğum bildirimi, ölüm bildirimi ve düşen küpe bildirimi işlemleri de tarım cebimde uygulaması ile yapılabilmektedir.

  TARIMCEBİMDE MOBİL NE İŞE YARAR?

  Tarım cebimde mobil ile birkaç günde halledilecek iş birkaç dakikada halledilir hale getirilmiştir. Zaman ve emek tasarrufunun yanında egzoz emisyonunu da azaltılmıştır.

  Tarım cebimde yükle ve iklim, toprak, su değerlendirilerek çiftçiye önermeler yapılması hedeflenmektedir. Bunun sonucunda bilinçli üretim ile daha fazla üretim sağlanabilecektir.

  TARIM CEBİMDE UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?

  Tarım cebimde uygulaması ülkemizde üretim yapan çiftçilerimize büyük kolaylık sağlamaktadır peki bu tarım cebimde nasıl indirilir?

  • İlk olarak APP Store, Google Play Store ya da Huawei Play Store uygulama bulma kısmına gidin.
  • Sonraki aşama uygulama bulma kısmına tarım cebimde yazıp tarım cebimde uygulaması indir butonuna tıklayıp uygulamayı telefonunuza indirin.

  TARIM CEBİMDE GİRİŞ NASIL YAPILIR?

  Tarım sektörü, ürettiği temel ürünler nedeniyle ülkeyi etkilemektedir. Bugün ki nüfusumuzun beslenme ihtiyacını karşılayarak nesillerin devam ettirmesi için tarım sektörü çok önemli bir yerdedir.

  Diğer yandan ülke ekonomisine büyük katkıları vardır. Ülkemizin sektörde daha ileri gidebilmesi ve çiftçimizin takibi için tarım cebimde uygulaması hayata geçirilmiştir. Tarım cebimde uygulamasına giriş nasıl yapılır?

  • İlk aşama tarım cebimde mobil uygulamasına tıklayarak uygulamayı açmalıyız.
   İkinci olarak açılan ekranda ana sayfa ve profil arasında kalan e devlet ambleme tıklayarak giriş yapılması gereken e-Devlet ile giriş kısmına yönlendirilir.
  • Son olarak T.C. kimlik no ve e-Devlet şifresini girip giriş yap butonuna tıklayarak tarım cebimde mobil uygulaması giriş yapılmış olur.

  TARIM CEBİMDE NASIL KULLANILIR?

  Tarımcebimde uygulaması açıldığında sol alt köşede yer alan ana sayfaya tıkladığınızda bitkisel üretim, hayvansal üretim, balıkçılık, evcil hayvanlar, desteklemeler, kent tarım, e-Devlet hizmetleri, faydalı linkler, eğitim ve yayım, duyurular olmak üzere yararlanabileceğiniz kısımlar bulunmaktadır. Sağ alt köşede ise profil kısmı yer almaktadır.

  Eğer giriş yapmadıysanız bu kısma tıkladığınızda Profil bilgilerini görüntülemek için giriş yapınız, uyarısı ile karşılaşacaksınız. Giriş yapmak içinde ana sayfa ile profil logosu arasında bulunan e-Devlet simgesine tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

  TARIM CEBİMDE MOBİL FAYDALARI NELERDİR?

  Tarım cebimde uygulaması ülkemiz çiftçilerine bir çok yönde yararı olan tarım cebimde uygulaması çiftçimizin elinin altında her koşulda yanında olarak büyük kolaylık sağlamaktadır. Tarım cebimde uygulaması indir ücretsiz olarak tüm üreticiler yararlanabilmektedir.

  Tarım cebimde uygulamasının faydalarını sıralayacak olursak,

  • Tarım cebimde ile İklim, toprak ve su değerlendirilerek çiftçilere parsele yönelik yetiştirebilecekleri ürünler hakkında önermeler yapılacak.
  • Bu uygulama ile arıcılık, su ürünleri, ipek böcekçiliği gibi üretim faaliyetleri ile ilişkin hizmetler verilecek.
  • Ormancılık faaliyetleri, sahipli, evcil hayvanların kimlik ve aşı bilgileri bu uygulama üzerinden yapılabilecek.
  • Çiftçiler sürekli bilgilendirilerek bilinçli üretim sağlanıp üretimde artış sağlanacaktır.

  Tarım sektörümüz dijitalleşme ile birlikte daha ileri adımlar atacak ve gelişme gösterecektir. Tarım cebimde uygulaması ile birçok şey çiftçilerimizin elinin altında olup bilinçli üretim ile tarım sektörümüz ileri taşınacaktır.

  Yazan: Ziraat Mühendisi Beyza Söğüt

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×