Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  TARLALAR CAYIR CAYIR YANIYOR

  Tarımdan Haberler Son Dakika: Son günlerde artan tarla yangınları durmak bilmiyor. Edirne’de 2 bin, Kırklareli’de 500, Burdur’da ise 800 dönüm ekili arazi kül oldu.

  EDİRNE’NİN KEŞAN İLÇESİNDE 2 BİN DÖNÜME YAKIN ARAZİ KÜLE DÖNDÜ

  Edirne’nin Keşan ilçesi Paşayiğit Mahallesi Kocayarma Devlet Ormanı mevkiindeki bir tarlada yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen alevler, etraftaki tarlalara sıçradı.

  Olay yerine Keşan Orman İşletme Müdürlüğü’nden çok sayıda arazöz ile Keşan ve çevre belediyelerden itfaiye ekipleri sevk edildi.

  Söndürme çalışmalarına 2 uçak ve 1 helikopter de katıldı. Yaklaşık 2 saat sonra kontrol altına alınan yangın söndürülürken, yarısından fazlası buğday ekili olan 2 bin dönüme yakın arazinin zarar gördüğü öğrenildi.

  KIRKLARELİ’DE 20 GÜNDE YAKLAŞIK 500 DÖNÜM BUĞDAY TARLASI YANDI

  Tüm ülkede olduğu gibi Kırklareli’nde de son zamanlarda buğday tarlalarında yangın çıktı. Yaklaşık olarak 20 günde Kırklareli’de yaklaşık 500 dönüm alan küle döndü. Üreticiler, emeklerinin yüzde 90’ının insan kaynaklı telef olduklarını ifade etti.

  Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan da piknikçileri daha dikkatli olması konusunda uyardı.

  Şaylan, dikkatsizlik sebebiyle sadece çiftçilerin değil devlete ve milli ekonomiye zarar verdiğini ifade ederek; “Son zamanlarda malumunuz olduğu üzere bütün Türkiye’de ve Trakya’da buğday tarlalarında yangın çıktı. Kırklareli’de de buğday tarlaları yandı. Genelde bu yangınlar insan kaynaklı olmaktadır. Kırklareli’de yaklaşık 450, 500 dekar alan buğday hasadı yapılmadan yangından telef olmuştur. Ricacı oluyoruz piknikçi arkadaşlarımız bize 10 gün müsaade etsinler, dikkatli olsunlar. 10 gün sonra biz zaten hasadımızı kaldırmış olacağız. Çok büyük zararlar veriyor. Hem bize zarar hem de devletimize zarar, milli ekonomimize zarar, bu yüzden dikkatli olmasını rica ediyoruz” dedi.

  BURDUR’DA 800 DEKAR EKİLİ ARAZİ YANDI

  Burdur’un Bucak ilçesinde elektrik tellerinden çıkan kıvılcımların tarım arazisine sıçramasıyla çıkan yangından 800 dekar ekili arazi yanarak küle döndü.

  Yangın, saat 17:00 sıralarında Bucak ilçesine bağlı Üzümlübel köyünde meydana geldi. Ekili arazide elektrik tellerinden sıçrayan kıvılcımlardan dolayı yangın çıktı.

  Çevredeki vatandaşlar da traktörleriyle söndürme çalışmalarına destek verdi. Ekiplerin müdahalesi ve vatandaşların traktörler ile verdiği uğraşlar sonucunda söndürülen yangında 800 dekarlık ekili alanın yanarak kül olduğu öğrenildi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×