Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  TARLALARDA PLASTİK ATIK TEHLİKESİ

  CHP Milletvekili Gürer’in soru önergesiyle dikkat çektiği plastik atık sorununa Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’dan yanıt geldi. Murat Kurum, geçen yıl 685 bin ton plastik atık ithal edildiğini açıkladı. Gürer ise üretim sonrası tarlalarda kalan naylonların, çevre kirliliğine neden olduğunu, atıklardan dolayı tarlalarda üretim yapılamaz hale gelineceği uyarısında bulundu.

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ülkemizin geçen yıl 685 bin ton plastik atık ithal etiğini açıkladı.

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, ülkemizin ithal ettiği plastik atıklarla ilgili sayısal verilerin ve plastik atık ithal edilme gerekçesinin açıklanmasını istedi.

  Plastik atıklarla ilgili önergeye yanıt veren Bakan Murat Kurum, Türkiye’de çöp ithalatının yapıldığını, tehlikesiz atık ithalat işlemlerinin Ticaret Bakanlığı tarafından her yıl yayımlanan “Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Atıkların İthalat Denetimi Tebliği” ne göre yürütüldüğünü belirtti.

  Bakan Kurum, 2020 yılında 775 bin ton olan plastik atık ithalat rakamının, 2021 yılında 685 bin tona gerilediğine dikkat çekerek “Çoğunlukla Avrupa ülkelerinden olmakla birlikte dünyanın muhtelif ülkelerinden atık ithalatı yapılmakta olup, gümrüklerde ve tesislerde yapılan sıkı denetimler sayesinde 2022 yılında da temiz ve geri dönüşüm verimi yüksek plastik atıkların ithalatına müsaade edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

  Kurum ayrıca, plastik atık ithalatının geri dönüşüm amaçlı yapıldığına da dikkat çekerek yakma ve bertaraf amaçlı plastik atık ithalatının yasak olduğunu anımsattı.

  YOL KENARLARI VE TARLALAR NAYLON ATIK DUVARLARINA DÖNÜŞTÜ

  Plastik atık sorununu Niğde’nin Ulukışla ilçesindeki bir tarlada gösteren CHP’li Gürer, “Örtü altı üretimden sonra tarlalarda kalan naylon ve plastik poşetler çevreye dağılıyor ve ciddi bir atık oluşturarak çevre kirliliğine neden oluyor. Bunların üretim bittikten sonra toplanması gerekiyor. Bu tarlalar genelde kira usulüyle işlendiği için üretim tamamlandığında çiftçi naylonu tarlada bırakıp gidiyor ve bu poşet ve naylonlar yol kenarlarındaki elektrik direklerine varıncaya kadar dağılıyor.” dedi.

  TOPRAĞA KARIŞAN POŞET VERİMLİLİĞİ VE ÜRETİMİ ETKİLİYOR

  Naylonların ve plastik poşetlerin doğada yok olmalarının da sorunda olduğuna işaret eden Ömer Fethi Gürer, tarlada kalan poşetlerin, tarlaların traktörle sürülmesi esnasında toprağın verimi düşürdüğü gibi çevre kirliliğine de neden olduğuna dikkat çekti.

  Bakanlığın konuya müdahale etmesi gerektiğinin altını çizen Gürer, “Bu durumun çözümü için bakanlık konuya el atmalı. Üretici zaten para kazanamadığı için atıkları toplama konusunda sorun yaşıyor. O nedenle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, tarlasındaki atığı toplayıp atık merkezlerin getiren çiftçiye bir ödeme yapmalı, böylece atıkların toplanmasının yolunu açar. Aksi taktirde tarlalar, bu atıklar yüzünden üretim yapılamaz hale gelebilir.” uyarısında bulundu.

  CHP Ulukışla İlçe Başkanı Hüseyin Toker ise atıkların toplatılması için resmi başvuruda bulunduklarını belirterek, “Biz bu sorunu sürekli dile getiriyoruz. Kış aylarına doğru gelirken poşetler ve plastik atıklar, rüzgarla beraber çevreye dağılıyor ve çevre felaketine neden oluyor. Ancak bu sorunla ilgili maalesef bir önlem alınmadığını görüyoruz.” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×