Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  TAZESİ 300 TL, KURUSU 2 BİN 500 TL’DEN SATILIYOR

  Son Dakika Tarım Haberleri: Antalya’nın Akseki ilçesinde doğada kendiliğinden yetişen ve bölgede yaşayanların “göbek” adını verdiği “kuzugöbeği mantarı” toplanmaya başlandı.

  Diğer türlerine göre nadir bulunan, bölgedekiler için son yıllarda iyi bir gelir kaynağı haline gelen kuzugöbeği mantarının tazesinin kilogramı 300 liradan, kurutulmuşunun kilosu ise 2 bin 500 liradan alıcı buluyor.

  KUZUGÖBEĞİ MANTARI TOPLAMA İŞİ NİSAN’DA BAŞLIYOR

  Akseki’de kuzugöbeği mantarı toplama işi nisan ayı ortasında başlıyor ve mayıs ayı sonlarına kadar sürüyor.

  Kuzugöbeği mantarı sezonunun başlamasıyla vatandaşlar mantarın toplanabileceği muhtemel alanlara akın ediyor.

  KUZUGÖBEĞİ MANTARI ŞİFA KAYNAĞI BİTKİLER ARASINDA

  Bahar döneminde yoğun yağış alan Akseki’de ortaya çıkan kuzugöbeği mantarları vatandaşın gelir kapısı olmaya devam ediyor.

  Tarımdan Haberler: Doğadan toplanan kuzugöbeği mantarlarının tazesi kilosu 300 liraya, kurutulmuşu ise 2 bin 500 liraya kadar alıcı buluyor.

  Şifa kaynağı bitkiler arasında gösterilen, bağırsak ve mide hastalıklarında tedavi edici özellikte olduğu belirtilen kuzugöbeği mantarı, nisan ve mayıs aylarında yağmurun ardından sedir, çam, köknar, meşe ağaçlarının dibinde yetişiyor.

  KUZUGÖBEĞİ MANTARI GÜNEŞ GÖREN, NEMLİ, SEDİR VE LADİN AĞACI OLAN BÖLGELERDE ÇIKIYOR

  Akseki’de kuzugöbeği mantarı toplayan Hüseyin Çatlı kuzugöbeği mantarını zor şartlarda topladıklarını söyledi.

  Mantarın nisan ve mayıs aylarında toplandığını belirten Çatlı: “Toros Dağları’nda nisan yağmurlarının başlamasıyla birlikte kuzugöbeği mantarı çıkmaya başladı. Kuzugöbeği mantarı her yerde çıkmaz. Güneş gören, nemli, sedir ve ladin ağacı olan bölgelerde çıkar. Kuzugöbeğini toplamak oldukça zahmetli bir iştir. Sabah erken saatlerde Toros Dağları’nın yüksek kesimlerine çıkar, akşama kadar ağaçların dibini geziyoruz. Günlük ortalama bir iki kilogram mantar topluyoruz” dedi.

  YAĞMUR YAĞMAZSA KUZUGÖBEĞİ MANTARI OLMUYOR

  Tarım Haberleri: Kuzugöbeği mantarını satmak amacıyla değil, yemek amacıyla topladığını da ifade eden Çatlı: “Biz kuzugöbeği mantarını yemek için topluyoruz. Kuzugöbeği ilk çıktığında 700 liraya satılıyordu. Şu anda ise kilogramı 300 liradan satıyor. Havalar yağmurlu giderse mayıs sonuna kadar kuzugöbeği toplamaya devam ederiz. Yağmur yağmazsa olmaz. Yağmur yağarsa ağaçların ve otların diplerinde çıkmaya devam eder. Akseki’de bu, insanların geçim kaynağıdır” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×