Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  TMO GENEL MÜDÜRÜ: ÖNCEKİ YILLARA GÖRE GÜÇLÜ BİR HASAT DÖNEMİNE GİRİYORUZ

  Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) “1. IAOM Avrasya Uluslararası Kongre ve Sergisi”nde konuşan TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal:
  “2022 hasat döneminin başlangıcındayız. Önceki yıllara göre çok daha iyi bir hasat dönemine girmek üzereyiz, bunun farkındayız” dedi.

  Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) Avrasya Bölge Başkanlığı’nın bölgedeki ilk etkinliği “1. IAOM Avrasya Uluslararası Kongre ve Sergisi” İstanbul’da gerçekleştirildi.

  Kongrenin açılışında konuşan Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, “Türkiye ekonomisi içinde hububat ve hububat ürünleri sektörünün gerek sağladığı istihdam gerekse oluşturduğu katma değerin yanı sıra özellikle hububat ürünlerinin sofralarda temel tüketim ürünü olmasından dolayı ülke için çok önemli bir konumda bulunmaktadır. Sektör yurt içine sağladığı ürün arzının yanında dünyanın pek çok yerinde de Türkiye’yi her zaman gururla temsil etmektedir.” dedi.

  Kılıçkaya, salgın ve varyantlara ilişkin 2021 yılında kaygılar devam etse de güçlenen küresel talep, tedarik zinciri aksaklıklarındaki kısmi iyileşmeler, kısıtlamaların gevşetilmesi ve yüksek oranda aşılama ile küresel ekonomideki iyileşmenin ivme kazandığını belirtti.

  2022 yılı ocak-nisan döneminde Türkiye’nin ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,7 artarak 83,6 milyar dolara ulaştığını aktaran Kılıçkaya, “Dünya hububat ve hububat ürünleri ticaretine baktığımızda ise 2021 yılında 4,65 milyar dolarlık dünya buğday ihracatında Türkiye’nin 1,1 milyar dolar değerinde ihracat ile uzun yıllardan beri lider konumunu korumaya devam ettiğini görüyoruz.” dedi. Kılıçkaya, Türkiye ekonomisi içinde hububat ve hububat ürünleri sektörünün gerek sağladığı istihdam gerekse oluşturduğu katma değerin yanı sıra özellikle hububat ürünlerinin sofralarda temel tüketim ürünü olmasından dolayı ülke için çok önemli bir konumda bulunduğunu vurgulayarak, sektörün yurt içine sağladığı ürün arzının yanında dünyanın pek çok yerinde de Türkiye’yi her zaman gururla temsil ettiğini söyledi.

  “GIDA ARZ VE GÜVENLİĞİNİN ÖNEMİ FARKEDİLDİ”

  Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal ise salgın ve kuraklık nedeniyle son yıllarda zor bir süreci yönettiklerini belirterek, gıda arzı ve güvenliğinin öneminin fark edildiğini aktardı.

  Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz giden sürece katkı verdiğini ifade eden Güldal, şunları kaydetti:

  “Dünyadaki olumsuz süreci olumlu sürece çevirmek için çare aramak, çözüm üretmek noktasında gayret sarf ediliyor. Başta savaş olmak üzere diğer ticari tedbirler konusunda alınmış kararlar yeniden gözden geçiriliyor ve bu sürecin, sıkıntının en kısa sürede ortadan kaldırılması isteniyor.

  TMO olarak birçok sanayicimizle bu süreci birlikte yönettik. Her ne kadar dünyada fiyatlar yükselse de her ne kadar olumsuz dönemler yaşasak da ülkemizde bir arz sıkıntısı çekmedik, arz güvenliği noktasında bir sıkıntımız olmadı.”

  Güldal, 2022 hasat döneminin başlangıcında olunduğuna işaret ederek, “Önceki yıllara göre, geçen yıla göre çok daha iyi bir hasat dönemine girmek üzereyiz, bunun farkındayız. Bazı ülkelerde kuraklığın etkisinin fazla olması, bazı ülkelerde de üretimin fazla olması dünyada bir miktar devir stoklarının azalması söz konusu olsa bile mantıklı kararlar ve karşılıklı anlayışla sürece katkı verecek şekilde, geçmiş dönemlerde yıllar evvel benzeri krizlerde olduğu gibi bu dönemler de sona erecektir.” diye konuştu.

  “HİNDİSTAN’DA YAŞANANLAR VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN BUGÜNÜ DAHİ NASIL ETKİLEYEBİLECEĞİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR”

  IAOM Avrasya Başkanı Eren Günhan Ulusoy da Göbeklitepe’den bugüne, 12 bin yıl boyunca Avrasya bölgesine armağan edilen buğday mirasının daha verimli kullanılmasına, buğday verim ve kalitesinin artırılmasına Avrasya Direktörlüğü’nün katkıda bulunacağını bildirdi.

  Bugün gerçekleştirilen ilk toplantıda 600’ün üzerinde katılımcıyla geleceğe çok önemli bir mesaj vermiş olduklarını ifade eden Ulusoy, “Mesajımız şu ki Avrasya Bölgesi köklü tarihi ile dünya değirmenciliğinde konumunu giderek güçlendirecek, değirmencilik sektörü ve paydaşları geleceğimize hep birlikte sahip çıkacak.” dedi.

  Ulusoy, dünya buğday üretimine de dikkati çekerek, şunları kaydetti:

  FAO tahıl endeksi Rusya ile Ukrayna’nın çatışması sonrasında 170 seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Yeni sezon için Amerikan Tarım Dairesi’nin açıkladığı ilk tahminlerde, dünyanın 2021/22 sezonu kapanış stoku 279 milyon ton iken, 2022/23 sezonunda stokunun 267 milyon tona düşmesi bekleniyor. Bu da üretim tüketimden 12 milyon ton eksik demek oluyor.

  Bu kapanış stoku 2016/17 sezonundan bugüne dünya için görülen en düşük kapanış stoku olacak. Üstelik bu kapanış stokunun 6 milyon tonu, normal sezonlarda 1 milyon stok devreden Ukrayna’da.” dedi.

  Hindistan’ın rekor üretim beklediği bir sezonda ani sıcaklar ile üretiminin düşmesi ve ihracatı durdurmasına işaret eden Ulusoy, Hindistan’da yaşananların, iklim değişikliğinin sadece geleceği değil, bugünü dahi nasıl etkileyebileceğini gözler önüne serdiğini dile getirdi.

  Ulusoy, BM raporuna göre dünyada 811 milyon insanın yetersiz beslendiğine değinerek, “Eğer tedarik zincirinde Ukrayna’dan kaynaklanan kopma giderilemezse 47 milyon insan daha aynı tehditle karşı karşıya kalacak. Buğdayın, gıdanın fiyatları yükselmeye devam ediyor. BM, WFP, WTO, IMF, aklınıza gelecek tüm kurumlar, dünyanın daha önce eşi benzeri görülmemiş bir açlık kriziyle karşı karşıya olduğuna hem fikir.” şeklinde konuştu.

  Eren Günhan Ulusoy, dünya genelindeki su kaynaklarının yüzde 69’unun tarım için kullanıldığını bu yüzden tarımda ileri teknolojilerinin kullanımının önemli olduğunu vurguladı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×