Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  TMO, MISIR ALIM FİYATINI AÇIKLADI

  Haberler Tarım: Toprak Mahsulleri Ofisi, mısır alım fiyatını ton başına 6 bin lira olarak belirledi. Randevu alımları 23 Ağustos itibariyle başladı.

  Pazar hariç, iş günleri, çiftçi; mısırını TMO’ya teslim edebilecek. Bu yıl 85, milyon ton rekolte bekleniyor

  TMO, TON BAŞINA 6 BİN TL OLARAK BELİRLEDİ

  Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğünce, 2023 sezonu mısır alım fiyatı açıklandı. TMO’nun ton başına 6 bin lira olarak belirlediği bildirildi.

  Mısır hasadının, ağustosun ilk haftasında Adana ve Hatay’da lokal olarak başladığı ve ülke genelinde de bugün itibarıyla yaklaşık yüzde 8 seviyelerine ulaştığı belirtilen açıklamada, hasat başlangıcından bugüne kadar piyasaların yakından izlendiği ve piyasaların seyrine göre TMO politikalarının oluşturulduğu ifade edildi.

  2023 yılı mısır üretiminin, 8,5 milyon ton olacağının tahmin edildiği aktarılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  “TMO mısır alım fiyatı, ton başına 6 bin lira olarak belirlenmiştir. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilerden, belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır. TMO, Türkiye genelinde bulunan iş yerlerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda mısır alım faaliyeti gösterecektir. Ofis ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketleri, www.tmo.gov.tr internet adresinde yayınlanmakta olup üreticilerimiz bu depolara teslim ettiği ürününü Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO’ya satabileceklerdir.”

  TMO’nun, üreticilerin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edeceğine değinilen açıklamada, randevuların yarından 23 Ağustos saat 10.00’dan itibaren alınabileceği ve alımlara TMO işyerlerinde 24 Ağustos’tan itibaren, lisanslı depolar üzerinden ise yine randevulu olarak 28 Ağustos’tan itibaren başlanacağı bildirildi.

  ÖDEMELER 30 GÜN İÇİNDE YAPILACAK

  Ofis iş yerlerinde; pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapılacağı belirtilen açıklamada, ürün bedeli ödemelerinin, ürün teslimatının (TMO ve ELÜS) ardından 30 gün içinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacağı kaydedildi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×