Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  TÜRKİYE SUDAN’DA TARIMA BAŞLIYOR, İKİ ÜLKE ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ile Sudan Kabine Bakanı Elderi, Türkiye ile Sudan arasında tarım ve hayvancılıkta iş birliğini hedefleyen mutabakat zaptına imza attı. Sudan’da iki ülke ortaklığında pilot çiftlik kurulacak.

  Türkiye ile Sudan arasında tarım ve hayvancılıkta iş birliğini hedefleyen Çankaya Köşkü’ndeki imza törenine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Sudan Kabine Bakanı Hüseyin Osman Elderi’nin başkanlığında yürütülen heyetler arası görüşmelerde yer alan Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile Sudan Tarım Bakanlığı yetkilileri katıldı.

  İmza töreninin ardından konuşan Oktay, “Türkiye-Sudan ilişkilerinin gelişmesi ve Sudan’ın kalkınması için inşallah çok güzel, somut bir proje olacak. Her iki ülke için de hayırlı olsun.” dedi.

  Mutabakat kapsamında, tarım üretimi, hayvancılık ürünleri ve işleme endüstrisinin geliştirilmesi alanlarında iş birliği ve ortak çıkarları gerçekleştirecek şekilde iki ülke arasındaki ticaretin üst seviyelere çıkartılması hedefleniyor.

  Buna göre, Türkiye, Alhawad Projesi için üç sulama kaynağı olan Nil Nehri, yeraltı suları, vadi suları için sulama altyapıları konusunda bütüncül bir teknik araştırma yapacak. Araştırma, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sudan Sulama ve Su kaynakları Bakanlığınca koordineli şekilde sürdürülecek.

  Ayrıca Alhawad Projesi kapsamında, iki ülkenin ortaklığında, tohum ıslahı, doğal meraların geliştirilmesi ve hayvansal üretimin yapılmasını kapsayan pilot bir çiftlik kurulacak ve bu proje içinde yer alan hayvancılık ve tarım yapan çiftçilere destek verilecek.

  Enerji alanında ise Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün (MTA) Sudan’da yürüttüğü çalışmalar farklı sahalarla genişletilecek ve bu alanda iş birliği güçlendirilecek.

  Anlaşma kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı heyetleri, ilerleyen günlerde Sudan’ı ziyaret edecek.

  SUDAN, 2021 YILINDA TÜRKİYE’YE 1 MİLYON DÖNÜM ARAZİ TAHSİS ETMİŞTİ

  Bilindiği üzere Türkiye, 2014 yılında Sudan’da 99 yıllığına 780 bin 500 hektar tarım arazisi kiralamıştı. Bu arazide hem devlet hem özel sektörün tarımsal üretim yapması planlandı.

  Bakanlar Kurulu’nun 9.11.2015 tarih ve 2015/8234 sayılı kararı ile onaylanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sudan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İkili Tarımsal İş birliği ve Ortaklığına İlişkin Anlaşma”ya dayanarak sermayesinin yüzde 80’i Tarım Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne, yüzde 20’si Sudan’a ait olarak “Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi kuruldu.

  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin başkanlığında, Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu ile Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in katılımıyla iki anlaşma imzalanmıştı.

  Pakdemirli, Türkiye’nin kuracağı pilot çiftlik için 12 bin 500 dönümlük alanın gezilerek beğenildiğini belirtmiş, kasımdan itibaren o alanın da teslim alınacağını söylemişti. Daha sonra Türkiye, Sudan ve üçüncü ülkelerin gıda arz güvenliğini sağlayacak olan 780 bin 500 hektarlık arazinin de koordinatlarının kendilerine teslim edildiğini açıklamıştı. Ancak Sudan’da 2019 yılında yapılan askeri darbe ile devlet başkanı devrilince proje kesintiye uğramıştı.

  2021 yılında, Sudan tarafından ilk etapta 100 bin hektar yani 1 milyon dönüm tarım arazisi Türkiye’ye işlenmesi üzere tahsis edildi. Bu miktarın ileride artırılması hususunda da Türkiye ve Sudan mutabık kaldı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×