Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  TÜRKİYE’DE SADECE PAZARYERİ İLÇESİNDE YETİŞİYOR

  Tarım Dünyası: Türkiye’de sadece Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yetişen, başta içecek sektörü olmak üzere birçok alanda kullanılan ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan şerbetçi otunun hasadı başladı.

  ENDÜSTRİYEL BİTKİ ŞERBETÇİ OTUNUN HASADI BAŞLADI

  1956 yılında farklı ülkelerden 14 çeşidiyle Türkiye’ye getirilen endüstriyel bitki şerbetçi otu, Tarım Bakanlığınca 22 farklı bölgede 4-5 yıllık denemenin ardından en çok verimin alındığı Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde ekilmeye başlanmıştı.

  ŞERBETÇİ OTU, 1960 YILINDAN BERİ YETİŞTİRİLİYOR

  Bilecik’in bazı köylerinde ve Pazaryeri ilçesinde 1960 yılından beri bin 405 dekar alanda ekimi gerçekleşen ve 500 ailenin geçim kaynağı olan şerbetçi otu tarlalarında çiftçiler hasat mesaisine başlarken, geçtiğimiz bahar aylarında havaların yağışlı olması çiftçilerin rekolte beklentisini azalttı.

  Endüstriyel bitki olan şerbetçi otu, içecek sanayi, ilaç, gıda ve kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılırken geçtiğimiz yıl Bursa Bilecikliler Derneği, Pazaryeri Belediyesi ve bir kozmetik firmasının ARGE çalışmasıyla kolonyası üretilerek satışa çıkarıldı.

  Şerbetçi otu tarlalarında üretici çiftçiler hummalı bir çalışma ile hasada başlarken, kadınlar da özveriyle şerbetçi otu tarlarında çalışmayı sürdürüyor.

  Geçtiğimiz aylarda şerbetçi otunun alım fiyatı; aroma 41 lira diğer çeşitler ise 40 lira olarak açıklanmıştı.

  Dereköy köyünde akrabalarına yardım için şerbetçi otu toplamaya giden Nurhan Keskin, hasat döneminin herkese hayırlı olmasını diledi.

  “VERİM AZ, OTLAR YANIK”

  Ağabeyinin tarlasına hasat için yardıma giden Sami Ekti ise: “Hasattaki verim nasıl?” sorusuna hava şartlarını anlatarak: “Otlar yanık verim az” yanıtını verdi.

  “BU YILKİ REKOLTEYİ MAALESEF DÜŞÜK BEKLİYORUZ”

  Pazaryeri ve Köyleri Şerbetçiotu ve Gül Ekicileri Tarım Kooperatifi Başkanı Zafer Kozpınar, 2023 yılı sezonumuz çiftçilerimize hayırlı olmasını dilerken: “Bu yılki rekolteyi maalesef düşük bekliyoruz. Yağışlardan dolayı. Bu yıl Brewers Gold cinsi 40 lira, aroma cinsi 41 lira olarak gerçekleşti. Çiftçilerimize kazasız belasız bir hasat diliyorum. İnşallah hayırlara vesile olur” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×