Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK YEŞİL BALI, KİLOSU 20 BİN TL

  Haberler Tarım Son Dakika: Artvin’in Ardanuç ilçesinde 89 nüfuslu köyde keşfedilerek markalaşması için çalışma başlatılan yeşil balın kilosu 20 bin liraya satılıyor.

  AKSU YAYLASI’NDA YEŞİL BAL BULUNDU

  Artvin’in Ardanuç ilçesine bağlı Zekerya köyünün, 2 bin 800 rakımlı Aksu Yaylası’nda tespit edilen yeşil balın markalaşması için çalışmalar başlatıldı.

  Sarı ve kahverengi tonlarında bilinen balların aksine yeşil renkte olan Zekerya köyü balı için, Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Sevgi Kolaylı öncülüğünde Artvin Valiliği, ilçe kaymakamlığı ve muhtarlık tarafından markalaşma çalışmaları başlatıldı.

  Yeşil balın insan sağlığı üzerine etkileri ve renginin neden yeşil olduğu üzerine yapılan çalışmalar sonrası yeşil balın markalaşması planlanıyor.

  KÖY MADEN BULMUŞ GİBİ MUTLULUK YAŞIYOR

  25 haneli, 89 nüfusa sahip Zekarya köyü sakinleri, hayvancılık ve arıcılık geçimlerini sürdürürken, yeşil bal köyün gözdesi durumunda. Köyde yıllar önce de yeşil balın varlığı bilinirken, son yıllardaki yoğun ilgi köy halkına maden bulunmuş gibi mutluluk yaşatıyor.

  Keşfedilmesiyle, Türkiye’de farklı illerinden yeşil bala ilginin bir anda artığını ifade eden köy muhtarı ve aynı zamanda 25 yıllık arıcı Ahmet Pehlivan, şu anda yeşil balın kilogram fiyatına 15 ile 20 bin lira arasında fiyat koyduklarını ifade etti.

  Köyde eskiden beri yeşil balın bulunduğunu ifade eden Pehlivan, Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Sevgi Kolaylı’ya göndermesiyle sürecin başladığını söyledi.

  Pehlivan konuşmasında şunları dile getirdi: “Sevgi hocamın bal ilgisini çekti, daha sonra inceleme yaptı. Değerleri de yüksek çıkınca, markalaşması için Artvin Valiliği, Kaymakamlık, Köy muhtarlığı olarak çalışma başlattık.”

  YEŞİL BAL TÜRKİYE’DE SADECE ARTVİN’DE VAR

  “Tescil alacağız, Zekerya köyümüze yeşil bal markasını alacağız. Tahmin ettiğimiz ve üzerinde durduğumuz 2 çeşit bitki var bala yeşil rengi veren. Bölgemizin yüksek kesimlerinde bulunması bala bu rengini veriyor. Her kovanda bulunmuyor, biz yeşil olan balı seçip ayrıştırıyoruz. Şu an itibariyle köyümüzde bulunan yeşil balın kilogram satış fiyatı 15 ile 20 bin arasında satılıyor. Bu sene hava şartlarından verim az, yeşil bal da bu yıl az oldu. Fiyat bu nedenle artmış durumda” ifadelerine yer verdi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×