Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  TURŞULUK MALZEME ALIRKEN DİKKAT

  Haberler Tarım: Eskişehir’de turşuluk malzeme almaya devam eden vatandaşlara uyarılarda bulunan pazarcı Aykut İnan, ürünlerde tazeliğe dikkat edilmesinin önemli olduğunu söyledi.

  PAZAR ESNAFINDAN VATANDAŞA TAZE ÜRÜN UYARISI

  Vatandaşlar kasım ayının sonunda da turşu kurmaya devam ediyor. Pazar tezgâhlarındaki son döküm turşuluk salata ve biber yoğun ilgi görüyor.

  Turşu kuran vatandaşlara yönelik uyarılarda bulunan pazarcı esnafı, vatandaşları tazeliğe dikkat etmeleri konusunda uyardı. Kavanoza 1 tane çürük malzeme kaçmasının diğer tüm malzemeleri de çöp edebileceğini vurgulayan esnaf, günlük ya da en fazla 1 hafta içerisinde toplanan ürünlerin kullanmasını tavsiye etti.

  Fiyatlar konusunda da bilgi paylaşan esnaf, 1 kilo turşuluk salatanın 25 TL’den, biberin ise 20 ila 30 lira arasında değişiklik gösterdiğini ifade etti.

  VATANDAŞLAR ÜRÜNLERİNİ PAZARDAN TAZE ALSINLAR

  Eskişehir’de pazarcılık yapan Aykut İnan, turşuluk malzeme olarak salata ve biber çeşitlerinin mevcut olduğunu belirtti. Piyasa itibariyle güncel olarak bazı ürünlerin yüksek fiyattan satıldığını dile getiren İnan: İnsanlar turşuluk konusunda marketlere yönelmiş durumda. Millet daha çok hazır turşuya yöneliyor. Yaptığım ürün biber. Dışarıda, açık alanda yapmak zorundayım. Kırağı düştüğü zaman zaten biber tamamen ölür. Öldüğü zaman da ben hiçbir şekilde kazanç sağlayamam. O yüzden biber fiyatları yüksek durumda. Kimse bunun tarımsal faaliyetin düşünmüyor. Kasım ayında imkânı yoktur, normalde salata kalmaz. Ama havaların iyi gitmesinden dolayı, son döküm salatamı getirdim. Salata bitti. Havaların sıcak olması sebebiyle geç oldu. İnsanlar iklim biraz daha soğuğa doğru kayınca turşu kurmayı seviyor. Vatandaşlar turşuluk malzeme alırken tazeliğe dikkat etmeli. Günlük ya da en fazla 1 hafta içerisinde toplanıyor mu? Buna ve çürüklere dikkat edilmeli. Çünkü turşunun içerisine bir tane çürük kaçarsa bütün kavanozu komple çöpe atmaları gerekir. Vatandaşlar ürünlerini pazardan taze alsınlar, sağlıkla yesinler, dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×