Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  TÜSEDAD AÇIKLADI: ÇİĞ SÜT FİYATI EN AZ 14,6 TL OLMALI

  Tarım Dünyası: Kısa adı TÜSEDAD olan Tüm Süt,Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği süt fiyatlarına ilişkin yazılı bir açıklama paylaştı.

  Maliyetlerin sürekli arttığına dikkat çekilen açıklamada; çiğ süt referans fiyatının en az 14,6 TL olması gerektiği belirtildi.

  ÇİĞ SÜT ÜRETİM MALİYETİ 12,18 TL

  Bildiğiniz üzere, 10 ay boyunca USK tarafından çiğ süt tavsiye fiyatı açıklanmamış ve bu dönem içerisinde aynı kurum tarafından açılanan çiğ süt üretim maliyeti giderek yükselmiştir.

  Kurumun açıkladığı maliyetler gerçek maliyetlerin altında kalmasına rağmen deklare ettiği fiyat bunun da altındadır.

  Bu durum; sadece süt sektörünü değil et sektörünü de çıkmaza sokmuş ve ülkemizi kırmızı et ithalatına mahkûm etmiştir.

  USK Başkanlığı’nın yıllardır süt sanayicisi tarafından yapılması kurumun işlevselliğini ve itibarını zedelemiştir. Kırmızı et ve süt sektörünün ayrılmaz bir bütün olduğu kurum tarafından algılanmalıdır.

  Derneğimiz her ay olduğu gibi, bu ay da piyasada oluşan gerçek üretim girdi fiyatlarını dikkate alarak çiğ süt üretim maliyetini 12,18 TL/lt olarak hesaplamıştır. Tüm üretim girdilerinin hızla pahalandığı bir dönemde süt üreticisi yine zarar etmeye mahkûm edilmiştir.

  Sonuç olarak süt ve et fiyatları ithalat ile baskılansa da, bu gidişat sürdürülebilir olmaktan çok uzaktır. Bu nedenle; sektörü dengede tutacak ve üretim arzının devamlılığını sağlayacak olan 1 litre çiğ süt tavsiye fiyatının; derneğimiz tarafından her ay hesaplanan maliyet üzerine konacak ortalama %20 kar ile açıklanması önerilmektedir.

  Buna göre ağustos ayı çiğ süt satış fiyatı 14,6 TL/lt’nin altında olmamalıdır. Web sitemizde konuya ilişkin maliyet hesaplaması ayrıntıları ile kamuoyuyla paylaşılmaktadır.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×