Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  TÜSEDAD’A GÖRE MAYIS AYI SÜT MALİYETİ 17,71 TL

  Tarım Dünyası: Kısa adı TÜSEDAD olan Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği, mayıs ayı süt üretim maliyeti ve fiyat beklentisini açıkladı.

  TÜSEDAD’a göre, mayıs ayında bir litre sütün maliyeti 17,71 TL hesaplandı. Sütün satış fiyatının en az 21,25 TL olması istendi.

  TÜSEDAD: ÇİĞ SÜT SATIŞ FİYATI 21,25 TL OLMALI

  Derneğimiz her ay olduğu gibi, bu ay da piyasada oluşan gerçek üretim girdi fiyatlarını dikkate alarak Mayıs ayı 1 litre SOĞUTULMUŞ ÇİĞ SÜT ÜRETİM MALİYETİNİ hesaplayıp kamuoyuyla paylaşmaktadır.

  Derneğimiz maliyet komisyonu; 100 baş sağmal kapasitesine sahip bir işletmeyi baz alıp, günde ortalama 28 litre süt veren sağmallardan oluşan, işletmede doğan erkek buzağıları 4 günlükken satan ve yılda %20 reforme ineği sürüden çıkartıp bunların yerine de her yıl doğan tüm dişileri besleyerek yetiştirdiği gebe düvelerinin de yıllık sürü yenileme ihtiyacı olan %20’sini sürüye ekleyip yine işletmede yetişmiş ihtiyaç fazlası geri kalan %10 gebe düvelerini de piyasada satan ve sağmal kapasitesini böylelikle 100 başta sabit tutan bir işletme için maliyet hesaplamaktadır.

  Buna göre; güncel yem ve diğer tüm giderlerin ayrıca gelirlerin de dikkate alındığı hesaplama metodumuza göre Mayıs ayı 1 litre soğutulmuş çiğ süt üretim maliyeti 17,71 TL olarak hesaplanmıştır.

  Kırsalda üretim yapan çiftçilerimizin kârlı bir üretim döngüsü içinde olması, ülkenin geleceği için vazgeçilemez bir öneme sahiptir. Sürdürülebilir gıda tedariki, kırsaldan kente göçün durması ve kırsalda işgücü bulunabilirliği diğer sanayiler için dünyada rekabetçi olunması bakımından stratejik bir konudur.

  Sektörü dengede tutacak ve hem et hem de çiğ süt üretim arzının devamlılığını sağlayacak olan 1 litre soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatının; derneğimiz tarafından her ay hesaplanan maliyet üzerine konacak ortalama %20 kar ile 21,25 TL/litre olarak açıklanması önerilmektedir.

  Saygılarımızla.

  TÜSEDAD YÖNETİM KURULU

   

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×