Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ÜRETİCİLERE 53 BİN MEYVE FİDANI DAĞITILACAK

  Tarımdan Haber: Muğla Büyükşehir Belediyesi tarımsal desteklemeleri çerçevesinde 53 bin meyve fidanı üretici ile buluştu.

  2024 YILI TARIMSAL DESTEKLER TOPLANTISI

  Tarımsal desteklemeler çerçevesinde 2024 yılında 53 bin adet meyve fidanı dağıtacak olan Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi’nde Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün katılımı ile dağıtım töreni düzenledi.

  Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş törende yaptığı konuşmada “Muğla’mız tarih kenti, kültür kenti ama en önemlisi tarım kenti. Bizim ilçemiz de Muğla merkezde. Menteşemize baktığımız zamanda tarih kenti ama en önemlisi de tarım kenti. Üretimin olduğu bir kent, kırsal nüfusun kırsal köyümüzün çok olduğu bir kent, geçimini kırsaldan sağlayan bir kent, kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın ürettiği ürünleri de Marmaris, Bodrum gibi turizm bölgelerini de tarımsal olarak besleyen bir kent. Ama son zamanlarda tarımda yaşanan sıkıntılar nedeni ile ekonominin bozulması nedeni ile de geçmişte kırsal kesimin en büyük kazancı olan tütün artık günümüzde yok. Geçmişte kendi ihtiyaçlarımız için yaptığımız zeytin, ceviz gibi ürünlerde bugün ekonomik olarak da aile geçimini sağlayan ürünler haline geldi. Zeytin bunların en başını çekiyor. Özellikle Büyükşehir Belediyemiz toprağını satma ürününü sat diyor. Pandemi döneminden sonra ne yazık ki köylülerimiz çok arazi sattı ama Osman Başkanımın dediğini yapıp da satmayanlar hem ürettiği üründen kazandı, toprağı da 10 kat 100 kat daha değerli hale geldi” dedi.

  BAŞKAN GÜRÜN: ANA GÜNDEMLERİMİZDEN BİRİSİ TARIM VE HAYVANCILIK

  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün,” Biz göreve gelir gelmez ana programlarımızdan birisi tarım ve hayvancılık bununla ilgili neler yapabiliriz ve özellikle de itibarını kaybetmiş güvenini kaybetmiş bir kooperatif anlayışı vardı. Halbuki bizim birlikte üretmemiz için ve daha iyi bir yerlere gelebilmemiz için kooperatiflerde birleşmemiz gerekiyordu. Bizim de her evimiz kooperatifleri teşvik etmek kooperatiflere destek vermek ve daha sonra kooperatifler birliğini kurmak ve kurduğumuz bu birlik ve beraberlik kooperatiflerimiz ile birlikte ürünlerin kalitesini ve onların sunumunu özel hale getirmek paketleme sistemlerini kurmak ve uluslararası şartlarda kalite garantisini vermek biz Büyükşehir olarak oraya damgamızı vuruyoruz. Ama önce ölçüyoruz bakıyoruz ve en önemlisi halkın kooperatiflere olan güveninin artırılması çok önemliydi güven çok önemli bir duygu şu anda Türkiye’de en büyük zafiyetimiz olan şey güven duygusundaki eksiklik. Kimse kimseye neredeyse kimse hiçbir kuruma güvenmez hale geldi. Halbuki bizim için en önemli hadise güven. Dolayısıyla kooperatiflere olan güvenin artırılması için onlar ile yaptığımız protokolde özellikle şunu koyduk Büyükşehir olarak kooperatiflerin defterlerini gider ve gelirlerini her an istediğimiz zaman kontrol ederiz. Eğer orada bir yanlış görürsek derhal müdahale ederiz gerekirse olağan üstü genel kurulu çağırma yetkimiz var” dedi.

  DESTEKLER 2 İLA 10 DEKAR ARASI ARAZİ İÇİN YAPILACAK

  Tarımsal ürün çeşitliliğinin artırılması ve sürdürülebilir kırsal kalkınmanın sağlanması için önemli projeler hayata geçiren Muğla Büyükşehir Belediyesi il genelinde yüzde 50 desteklemeli zeytin, kestane, ceviz, keçiboynuzu ve badem fidanı desteklemesine başladı. İl genelinde bugüne kadar 205 bin adet meyve fidanı, 575 ton tohumluk patates ve 578 ton yem bitkisi tohumu dağıtımı yapan Büyükşehir Belediyesi 2024 yılında dağıtacağı 53 bin meyve fidanı ile 258 bin rakamına ulaşacak. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan fidan dağıtımından yararlanmak isteyen üreticilerden doğru gübreleme metotlarının uygulanması için toprak tahlili yaptırılması şartı istenecek. Desteklemeler 2 ile 10 dekar arası araziler için yapılacak.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×