Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ÜRETİCİNİN SESİNE KULAK VERİLMEDİ, ÇİĞ SÜTTE FİYAT SABİT TUTULDU

  Dün, çiğ sütte tavsiye satış fiyatını belirlemek için toplanan Ulusal Süt Konseyi süt üreticisinin taleplerine yine yanıt vermedi. Başta yem olmak üzere artan işletme maliyetlerine rağmen çiğ sütte tavsiye satış fiyatı değişmedi. USK,  çiğ süt tavsiye fiyatını üreticinin eline 7,50 lira geçecek şekilde belirledi.

  Ulusal Süt Konseyi (USK) çiğ süt tavsiye fiyatının, 1 ekim itibarıyla üreticinin eline litre başına net 7,50 lira geçecek şekilde belirlenmesine karar verdi.

  USK’nin internet sitesinde yer alan duyuruda, 15 Mayıs 2022’den itibaren geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatının litre başına 7,50 lira olarak belirlendiği anımsatılarak, şunlar kaydedildi:

  “1 Ekim 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütünün tavsiye fiyatının ‘çiğ süt destek primi hariç’ üreticinin eline net 7,50 lira geçecek şekilde belirlenmesine, soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılandığı takdirde üreticiye ayrıca ödenmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir.”

  SÜT PRİMİNDE ARTIŞ BEKLENİYOR

  Ulusal Süt Konseyi’nin 1 ekim’den itibaren uygulanacak çiğ süt tavsiye fiyatında, çiğ süt destek primi ile ilgili bir karar alınmadı. Ancak sektör yetkililerinden alınan bilgilere göre çiğ süt prim desteğinin de 20 kuruştan 50 kuruşa çıkarılacağını ve bu destek artışının Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından açıklanacağı kaydedildi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×