Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ÜRETİM AZALDI, FİYATI İKİ KAT ARTTI

  Yemeklerin vazgeçilmez lezzeti olan isot, ağızları yaktığı gibi bu sene cepleri de yakmaya başladı.

  Şanlıurfa’nın tescilli ürünü isotta bu yıl üretim azalınca fiyatlar fırladı. Geçen sene 100 liraya satılan ev yapımı isotun fiyatı bu yıl 200 liraya kadar çıktı.

  Aynı şekilde geçen yıl 60 liraya satılan fabrika üretimi isotun fiyatı ise 120 liraya ulaştı.

  FABRİKA YAPIMI İSOT 120 TL, EV YAPIMI İSOT 200 TL

  Şanlıurfa’nın vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan tescilli ürünü isotun fiyatı, üretiminin azalması nedeniyle iki katına çıktı. Deprem ve sel nedeniyle turistlerin fazla gelmemesi ise fiyatların daha da yükselmesini engelledi.

  Yemeklerin vazgeçilmez lezzeti olan isot, ağızları yaktığı gibi bu sene cepleri de yakmaya başladı. Şanlıurfa’nın tescilli ürünü isotta bu yıl üretim azalınca fiyatlar fırladı. Geçen sene 100 liraya satılan ev yapımı isotun fiyatı bu yıl 200 liraya kadar çıktı. Aynı şekilde geçen yıl 60 liraya satılan fabrika üretimi isotun fiyatı ise 120 liraya ulaştı.

  ÜRETİM OLMAYINCA FİYATLAR ARTTI

  Fiyatların tarladaki üretimin düşmesi nedeniyle arttığını söyleyen işletmeci Mehmet Catın: “Geçen sene fabrika yapımı isotların kilosunu 50 ile 60 lira arasında satıyorduk. El yapımı olanların kilosunu ise 100 ile 120 lira arasında satıyorduk. Bu sene fiyatlar iki kat arttı. Mesela fabrika üretimi isotların kilosunu bu yıl 100 ile 120 lira arasında satıyoruz, el yapımı olanların fiyatı ise 150 ile 200 lira arasında değişiyor” dedi.

  Fiyat artışının nedenlerini de belirten Mehmet Catın: “Geçen sene üretim fazlaydı, bu sene üretim yok. Kimse bu sene bir şey üretmedi. Üretim olmayınca da fiyatlar artıyor” ifadelerini kullandı.

  YILLIK 2 BİN TON İSOT SATILIYOR

  Şanlıurfa’da yıllık yaklaşık 2 bin ton isot satışı gerçekleştiriliyor.

  İşletme başına düşen satış miktarı ise 20 ila 30 ton seviyesinde. İç pazara satış yapıldığı gibi, dünyanın farklı coğrafyalarına da isot gönderiliyor.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×