Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  URFA İSOTUNA İZMİR’DEN RAKİP ÇIKTI

  Tarımdan Haberler: İzmir’in Torbalı ilçesinde coğrafi işaretli Aslanlar biberinde hasat başladı.

  Üreticiler iddialı. Urfa isotundan daha acı dediler ve meydan okudular. Aslanlar biberi toptan 15 liraya alınıyor.

  COĞRAFİ İŞARETLİ ASLANLAR BİBERİNDE HASAT DÖNEMİ

  İzmir Torbalı’nın bereketli topraklarında yetişen Aslanlar biberinde hasar dönemi başladı.

  Geçen yıl coğrafi işaret belgesi alan Aslanlar biberinin Urfa’nın isotundan daha acı olduğunu söyleyen Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun: “Aslanlar biberinin acı olma özelliğiyle Urfa’nın isotuyla yarışıyor. Bu konuda da Urfalı kardeşlerimize, hemşerilerimize meydan okuyoruz. Buyurun gelin. Aslanlar biberi mi acı, Urfa’nın biberi mi acı?” dedi.

  ASLANLAR BİBERİ, URFA İSOTU İLE YARIŞIYOR

  İklimi ve toprağı nedeniyle pek çok ürünün yetiştiği İzmir’in Torbalı ilçesinde, temmuz ayı itibariyle de Aslanlar biberinin hasadı başladı.

  İlçenin Aslanlar köyünde yetişen biberler, acılığı ve mideyi yakmamasıyla biliniyor. Geçen yıl coğrafi işaret belgesini alan biberlerin işlenerek özellikle İtalya’ya ihraç edilmesi de gündemde.

  Aslanlar biberinin Urfa isotundan daha acı olduğunu belirten Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun: “Aslanlar biberi, acı olma özelliğiyle Urfa’nın isotuyla yarışıyor. Bu konuda da Urfalı kardeşlerimize, hemşerilerimize meydan okuyoruz. Buyurun gelin. Aslanlar biberi mi acı, Urfa’nın biberi mi acı? Kıyaslamasını hep beraber yapalım. Bizim biberimizin acılığı Urfa isotundan daha yüksek fakat mideye hiçbir zararı yok, mideyi yakmıyor” diye konuştu.

  ASLANLAR KÖYÜNDE 100 YILDIR YETİŞTİRİLİYOR

  Aslanlar biberinde temmuz ayının ilk haftasıyla birlikte hasadın başladığını, fidelerin haziran ayında toprağa verildiğini kaydeden Başkan Olgun: “Geçen yıl İzmir’in 35. ürünü olarak Aslanlar biberinin coğrafi tescilini aldık. Coğrafi tescili alındıktan sonra ilk hasada başladık. Bundan dolayı çok mutluyuz. Aslanlar biberi bizim bölgemizde yetişiyor. Akdeniz iklimini seven, toprak yapısı itibariyle Aslanlar köyümüzde büyük rağbet gören bir bitkimiz. Burada yaşayan kardeşlerimiz 135 yıl önce Rumeli’den buraya göç etmişler. Tohumlar da oradan buraya getirilmiş. Orada da benzer iklim özellikleri olduğu için burada da yetiştirilmiş. Bu köyümüzde aşağı yukarı 100 yıldır bu ürün yetiştiriliyor” bilgisini verdi.

  İTALYANLARDAN İLGİ VAR

  Aslanlar biberinin iç piyasaya satıldığını, bir firmanın ihracat konusunda girişimlerde bulunduğunu kaydeden Başkan Olgun: “Aslanlar biberine İtalyanlardan ilgi var. Bizim de fabrikalar tarafından biberin işlenmesi için çalışmalarımız var. Aslanlar biberinin kurutulması, turşusunun yapılması ve pul biber olarak işlenerek ihraç edilmesi konusu gündemimizde. Ayrıca Aslanlar biberini özellikle pideciler ve lokantacılar toptan alıyor. İç piyasada çok talep gören bir ürünümüz. Bu yıl verim de oldukça yüksek. Güzel bir hasat sezonu bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

  PAZARDAKİ FİYATI 25 LİRA

  Aslanlar Mahallesi Muhtarı Sedat Sunar: “Hasat dönemimiz güzel geçiyor. Biberlerimizde rekolte de fiyat da iyi. Aslanlar biberimiz çok meşhur, geçen yıl coğrafi işaretini de aldık. Aslanlar biberi acıdır ama mideyi ağrıtmaz. Pideciler, lokantacılar bu biberi çok kullanıyor. Bir dönümde 5 bin kök var. Bir dönümde 2,5 ton ürün verir. Eylülün ortalarına kadar da hasat devam eder. Biberlerin pazardaki fiyatı kilosu 25 lira civarında. Biz ise 15 liradan satıyoruz” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×