Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  UZMANINDAN TARIM İŞÇİLERİNE SICAK HAVA UYARISI

  Tarımdan Haber: Sıcak havalar günlük hayatı olumsuz etkiliyor. Ancak her türlü zorluğu rağmen tarım işçileri çalışmaya devam ediyor. Uzmanlar ise tarlada çalışan işçilerin sıvı kaybına dikkat etmesi ve bol bol su tüketmeleri uyarısında bulundu.

  TARIM İŞÇİLERİ SIVI KAYBINA DİKKAT ETMELİ

  Bitlis’in Tatvan Devlet Hastanesi’nde görev yapan Pratisyen Hekim Onur Yamaç, sıcak havalar nedeniyle terlemeye bağlı olarak sıvı kaybının oluştuğunu ifade ederek, tarlada çalışan işçilere uyarılarda bulundu.

  Tatvan Devlet Hastanesi’nde görev yapan Pratisyen Hekim Onur Yamaç, yaz döneminde artan sıcaklıkların birçok hastalığı tetiklediğini ifade ederek, vatandaşlara uyarılarda bulundu. Sıcaklık artışı ile birlikte terlemeye bağlı sıvı kaybının oluştuğunu vurgulayan Yamaç, sıvı kaybı yaşamamak ve böbreklere zarar vermemek adına bol su tüketilmesi gerektiğini söyledi. Bu anlamda özellikle tarım işçilerine seslenen Yamaç, “Tarım işçilerinin günde en az 2-3 litre su tüketmeleri gerekiyor. Baş ağrılarını rahatlatır ve güneş çarpmalarını engeller. Tarlada güneş altında çalışan işçiler, emek ve beden işçileri oldukları için günde en az 2-3 litre su içmeleri ile birlikte onların böbreklerini, beyinlerini sıcaklardan koruyacaktır” dedi.

  ISLATILMIŞ ŞAPKA VEYA TÜLBENT BAŞ AĞILARINA NEDEN OLABİLİR

  Güneş altında takılan şapkaların ıslatılmaması gerektiğinin altını çizen Yamaç, “Güneşten direkt ve güneş ışınlarından yüzü, başı korumak, genel vücudu korumak gerekiyor. Ama çok ıslak çok nemli şapkalar, bezler, tülbentler kullanmak da sinüzite, şiddetli baş ağrılarına sebep olabilir. Şapkalarını veyahut başına sardıkları tülbentlerin ıslatılmasını çok önermiyoruz. Kuru bir şapka, kuru bir tülbent, açık renkli olursa daha sağlıklı olacaktır” ifadelerini kullandı.

  TARIM İŞÇİLERİ 2 SAATTE BİR MOLA VERMELİ

  Tarım işçilerinin 2 saatte bir dinlenmeleri gerektiğini belirten Yamaç, “Eğer direkt güneş altında çalışıyorlarsa en fazla 2 saat güneşin altında kalmaları gerekir. Aksi taktirde 2 saatten fazla güneş altında kalmaları güneş çarpmalarına sebep olur ve ölümcül sebepleri doğurabilir. Bu nedenle 2 saatte bir 15 veya 20 dakika gölge bir yerde istirahat etmelerini öneriyoruz” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×