Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ÜZÜM BAĞDA 12 TL, MARKETTE 40 TL

  Tarım Haberleri: Depremin vurduğu Hatay’da üzümde hasat, yaz aylarında yaşanan sıcak havadan dolayı 3’te 1 oranında düşerken, fiyatlar 10 ile 13 TL arasında oldu. Üretici, markette 40 TL’yi bulan fiyatlar karşısında tepkili.

  SICAK HAVA ÜZÜM REKOLTESİNİ DÜŞÜRDÜ

  Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkım yaptığı Hatay Hassa’da üzüm hasadı başladı. Yaz aylarında 50 dereceyi bulan sıcak hava üzümde rekolteyi etkiledi. Birçok bölgede ürün yok denecek kadar az olurken, bazı bölgelerde de 3’te 1 oranında geriledi.

  Ağızlarda tat bırakan Hassa üzümü tarlada 10 ile 13 TL arasında alıcı buluyor.
  Tarım işçisi Hatun Aslan, işlerinin zor olduğuna dikkat çekerek: “İşimiz zor, kolay desek olmaz. Yevmiye, emeğimize göre az.” dedi.

  ÜZÜM ÜRETİCİSİ FİYAT FARKINA TEPKİLİ

  Tarla ve market reyonu arasındaki fiyat farkına tepki gösteren İsmet Teke: “Hassa bölgesinde Söğüt üzümü meşhurdur. Bu yıl sıcaktan dolayı verimler geçen yıla oranla 3’te 1 oranında. Ama fiyatlar tatmin edici. Bizi tedirgin eden; mazotun ve gübrenin yüksek olması. Fiyatlar; 12-13 TL arası. İşçilik çıktığında 10 TL. Üzümü burada 10 TL’ye veriyoruz, markette 30-40 TL. Üretici kesinlikle arabulucuya göre bir şey kazanmıyor. Halkımız istediği gibi üzüm tüketemiyor.” şeklinde konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×