Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ÜZÜM İÇ PİYASADA 500 TL, YURT DIŞINDA BİN TL

  Mersin’de yaklaşık 200 dönüm alanda örtü altında yetiştirilen, Yalova İncisi cinsi turfanda üzümde yılın ilk hasatı başladı.

  İç piyasada kilosu 500 liradan satışa sunulan üzümler, yurt dışında bin TL’ye alıcı buluyor. Önümüzdeki günlerde hasatın artmasıyla fiyatların düşeceği tahmin ediliyor.

  ÜZÜM YURT DIŞINDA 1000 TL

  Silifke ilçesine bağlı Susanoğlu Mahallesi’nde mevsimlik işçiler tarafından yılın ilk örtü altı üzüm salkımları dalından kesiliyor. Kesilen örtü altı üzüm salkımları özenle paketlenerek hem iç piyasa hem de yurt dışı için hazırlanıyor.

  İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kentlere gönderilen üzüm aynı zamanda Türkiye’ye döviz girdisinin sağlanması için de başta Avrupa ülkeleri Rusya ve Orta Doğu’ya da ihraç ediliyor.

  MERSİN VE SİLİFKE ERKENCİ MEYVE CENNETİ

  Ziraat Mühendisi Deniz Gürbüz: “Şu anda Türkiye’nin birçok ili hala kış mevsiminden çıkmadı. Bölgemizin, Mersin’in ve Silifke’nin mikroklima özelliği nedeni ile burası erkenci meyve cennetidir” dedi.

  Deniz Gürbüz: “Sadece üzümde değil, turfanda olarak, kayısı, erik, şeftali, nektarinin hasatını da yapıyoruz. Şu anda hem üretici hem de ülkemiz çok iyi fiyatlarla kazanıyor. Çünkü bu ürünlerin ihracatta ülkemize döviz getirisi var. Serada en doğal şekli ile yetiştirildiği için ürün ihracata gidiyor. Çünkü ihraç edilen üründe asla kalıntı istenmez” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×