Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ÜZÜM SEPETLERİ BOŞ KALDI

  Tarım Haberleri: Antalya’nın İbradı ilçesi Ormana mahallesinde bağ bozumu başladı.

  Bu yıl iklim şartları nedeniyle pekmez üretiminin yok denecek kadar az olduğu belirtildi. Bazı bağlarda yüzde 75, bazı bağlarda ise yüzde 100 kayıp var.

  BAZI BAĞLARDA KAYIP YÜZDE 75, BAZILARINDA YÜZDE 100

  Küresel iklim değişikliği ve olumsuz hava şartları nedeniyle Antalya’nın yüksek kesimlerinde mayıs ve haziran aylarında yağan düzensiz yağışlar nedeniyle üzüm bağlarında mildiyö hastalığı oluştu.

  Bazı bölgelerde yüzde 75 rekolte düşüklüğü yaşanırken bazı kesimlerde ise bu oran yüzde 100’lere ulaşmıştı.

  BÖLGEDE 250 DÖNÜM ÜZÜM BAĞI BULUNUYOR

  İbradı’nın Ormana mahallesinde çiftçilikle uğraşan 63 yaşındaki Nurten Korucu, bu yıl az da olsa bağ bozumuna başladıklarını söyledi.

  Olumsuz hava şartları nedeniyle üzüm bağlarının hastalandığını söyleyen Korucu: “Köyümüzde bu yıl üzüm oldukça az oldu. Yağmurlardan dolayı asitli yağdığı için üzüm bağlarına zarar verdi. Çok az bir üzümümüz oldu. Hastalık Ormana’da yaklaşık 200-250 dönümlük üzüm bağlarına zarar verdi” dedi.

  Az miktar elde ettikleri üzümü ise pekmez yaptıklarını anlatan Korucu: “Bağdan kestiğimiz üzümleri, üzüm sıkma makinesinde sıkarak şıra haline getiriyoruz. Çıkan şıraları kazanlara aktarıyoruz. Kazana meşe külü dökerek savura savura tatlandırıyoruz. Kaynadıktan sonra kül dibine oturuyor. Şıra durulduktan sonra süzerek pekmez tavasına aktarıyoruz. Bakır tavalarda kızgın ateşte 4-5 saat kaynatıyoruz ve pekmez köpürünce kıvama geldiğini anlıyoruz. Çok zahmetli bir iş. Pekmez kaynamaya başlayınca kesinlikle başından ayrılamıyorsun. Kızgın ateşte kaynadığı için taşma riski vardır. Pekmez kıvamına gelince tavaları indiririz” dedi

  BU YIL PEKMEZ SATIŞI OLMAYACAK

  Her yıl 4-5 dönümlük bağlarından yaklaşık 2 ton üzüm elde ettiklerini ve müşterilerine sunduklarını söyleyen Korucu: “Maalesef bu yıl satmak için pekmezimiz yok. Ancak ihtiyacımız kadar pekmez oldu. Bu yıl 20 kilogram civarında pekmezimiz oldu. Bunu da çocuklarımızın ve kendi ihtiyacımız için saklayacağız. Bu yıl 4-5 dönüm bağımızdan ancak 500 kilogram civarında üzüm oldu. Ormana’nın bağları ve üzümü meşhurdur. Pekmezimiz de çok lezzetli ve doğaldır. Ama bu yıl bizden pekmez bekleyen müşterilerimize pekmez satamayacağız” şeklinde konuştu.

  ÇOK AZ PEKMEZ ÇIKTI

  Çiftçilik ile uğraşan Gönül Demir, Ormana’nın bağlarının atalarından kalan asırlık çavuş üzümü, dimrit, areli, ve büzgülü gibi çeşitler olduğunu ifade etti.

  Bu yıl üzümün yok denecek kadar az olduğunu anlatan Demir, pekmezin ise kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar ancak olduğunu dile getirdi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×