Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  AŞIRI YAĞIŞLAR LAVANTA ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

  Tarımdan Haberler: Denizli Tarım Platformu Başkanı İrfan Hatipoğlu, sürekli ve aşırı yağan yağmur yağışlarının lavanta üretimini de olumsuz etkilediğini söyledi.

  Hatipoğlu: “Lavanta çiçekleri dökmeden hasat etmeyin, hasadı ağustos ayı sonuna kaydırın” diyerek üreticileri uyardı.

  LAVANTA HASADI AĞUSTOS AYINDA

  Denizli’de aşırı sağanak yağmur yağışları lavanta üretimini de olumsuz etkiledi. Yağışlar nedeniyle oluşan çamur tarlaların sürülmesine yabancı ot mücadelesine engel oldu.

  Aşırı nem ve rutubet lavanta köklerinde sorunların yaşanmasına neden oldu. Sürekli yağışlarla birlikte lavantalar topraktan mineral alması azaldı.

  Yaklaşık iki ay önce yapılması gereken lavanta bakımlarının ve ara sürme işleminin yağışlar ve çamur nedeniyle yapılamadığına dikkat çeken Çal Belevi Muhtarı Mustafa Yanık: “Bu sene yağışların çok olması nedeniyle biraz bakımlarına geç kaldık. Aslında mart, nisan aylarında bakımı yapılmakta olan lavantamız yağışların nedeniyle biraz geç kaldık. Lavantamız 7 yaşında hasat öncesi son defa bakımlarını yapıyoruz. Artık ağustos ayına hasadını bekliyoruz” dedi.

  YAĞIŞ NEDENİYLE BİTKİLERDE KÜF VE MANTAR OLUŞTU

  Çal ilçesine bağlı Belevi Mahallesi’ndeki lavanta tarlasını gezen Denizli Tarım Platformu Başkanı İrfan Hatipoğlu da; “Çal Belevi mahallesinde örnek bir lavanta bahçesinde bulunuyoruz. Bu lavanta bahçesi 7 yıl önce bu bölgede örnek bir tesis olarak kuruldu. Üç yıldır da hasat yapılıyor, 2.5 aydır sürekli yağan yağmurlar lavanta üretimine bu örnek bahçede ciddi zararlar oluşturmuş durumda. Aşırı rutubet ve nem nedeniyle bitkilerde küf, mantar oluşumu da görüldü. Su göllendiği için tarlalarda köklerde de çürümeler oluşmuş. Diğer yandan da çok yağışlar toprağı sürekli yıkadığı için lavantanın topraktan mineral almasını önlemiş durumda. Bu nedenle lavanta bahçesinde gezerken keskin lavanta kokusunu almakta zorlanıyoruz. Bu nedenle çiftçilerimize önerimiz çiçekler tam açıldığı zaman, bu ay yapılacak hasadın da ağustos ayı sonuna kadar ertelenmesidir. Hasadı ertelemek lavanta üretimi için faydalı olabilir” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×