Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  YALOVA’DA 30 BİN TON KİVİ REKOLTESİ BEKLENİYOR

  Tarımdan Haberler: Türkiye’de üretilen kivinin yüzde 40’nın yetiştirildiği Yalova’da, üreticiler kasım ayında hasat yapmak için gün sayıyor.

  Geçtiğimiz yıl 30 bin ton civarında kivi yetiştiren Yalovalı çiftçiler, bu yıl meyvenin kalitesinden oldukça memnun.

  KİVİ ÇİÇEKLENME DÖNEMİNDE SIKINTI YAŞADI

  Türkiye’nin kivi üretiminde önemli merkezlerinden olan Altınova ilçesinde meyve üreticiliği yapan Fevzi Arıcı, baharda çiçeklenme döneminde yaşanan iklimsel sıkıntılar nedeniyle meyve sayısının bu yıl eksik olduğunu ifade etti.

  Meyvenin kalibresinin büyük olduğunu anlatan Arıcı: “Daha çok meyve olması lazımdı ama kalitesi iyi. Meyve sayısı az ama kalitesi yüksek. Daha büyük meyveli. Meyve iriliğinden dolayı. Aşağı yukarı yine aynı tonaj yakalanacak” diye konuştu.

  ÜRETİCİ 1 DOLARIN ÜZERİNDE FİYAT BEKLİYOR

  Geçtiğimiz yıl kivi boyutlarının küçük olması nedeniyle satış fiyatlarında istediğini bulamayan kivi üreticilerinin bu yıl daha rahat olduğunu belirten Arıcı: “Bu sene bu sıkıntıyı çekmeyeceğiz. Bu yıl buzhaneler fiyatlarını erken açıkladı. Bu sefer kabzımallar buzhane pahalılığından dolayı kendilerini zorladılar. Bu sene çok iyi. Şu anda üreticinin çoğu 1 dolar üzerinde kilo fiyatı bekliyor. Satanlar ama o istediğini bulamadı. Satanlar 15 lira civarında sattılar” dedi.

  HASTALIK VE MALİYETLER YÜZÜNDEN BU SENE DİKİM YAPILMADI

  Arıcı, son dönemlerde kivi bahçelerinde yaşanan sıkıntıya da değindi. Ağaçların kurumaya başladığını söyleyen Arıcı: “Ovamıza artık tersanelerden dolayı mı bilmiyorum, bir hastalık geldi. Ağaçlarımız kurumaya başladı. Bazı bölgelerde aşağı yukarı yüzde 50 kuruma oldu. Bu sene maliyetler arttığından dolayı dikim olmadı. Dönümü aşağı yukarı 150 bin lirayı filan buluyor. O yüzden bu sene dikim yok” dedi.

  Arıcı, Altınova’da yetiştirilen kivinin Türkiye’nin en kaliteli meyvesi olduğunu sözlerine ekledi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×