Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  YAŞ ÇAY ALIM FİYATI BELLİ OLDU

  Tarımdan Haber: Tarım ve Orman Bakanlığı, 2024 yılı yaş çay alım fiyatını kilogram başına 17 lira, üreticilere verilen destekleme bedelini ise 2 lira olarak açıkladı.

  Üreticilerin beklentisi ise, alım fiyatının kilogram başına 25 TL olması yönündeydi.

  YAŞ ÇAY ALIM FİYATI 17 TL

  Tarım ve Orman Bakanlığı, sosyal medya hesabından yaş çay alım fiyatlarına dair açıklama yayınladı.

  2024 yılı yaş çay alım fiyatının kilogram başına 17 lira, üreticilere verilen destekleme bedelinin ise 2 lira olarak belirlendiği aktarılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

  “Böylece 2024 yılı yaş çay bedeli olarak üreticilerimizin eline kilogram başına 19 lira geçecektir. Hayırlı olsun.”

  ÜRETİCİNİN BEKLENTİSİ 25 TL

  Çay üretimi yapılan illerdeki üreticiler ve ziraat odaları artan maliyetler nedeniyle yaş çaya bu yıl kilo başına en az 25 lira fiyat talep etmişti. 2023 ürünü yaş çay alım fiyatı kilo başına 11 lira, kilogram başına da 30 kuruş destek olarak açıklanmıştı.

  “25 LİRA BU MİLLETİN HAKKIDIR”

  İYİ Parti Rize İl Başkanı Kürşat Hacısüleymanoğlu:

  “Rize Ticaret Borsası’nın çay fiyatıyla ilgili 19 lira açıklamasının tamamen bir fiyasko olduğunu, çay fiyatının manipüle edildiğini düşünüyoruz.

  Ayrıca açıklanacak olan çay fiyatının güncel ekonomik koşullar dikkatine alınarak, güncel enflasyon dikkate alınarak, maliyet hesabı yapıldı. Maliyet hesabına göre en az 25 TL olarak açıklanmasını talep ediyoruz.”

  ARTVİN KEMALPAŞA ZİRAAT ODASI BAŞKANI OLCAY MUTİ:

  “4 Mayıs Cumartesi günü başlayan çay tarımı bir sürü belirsizliklerle, sıkıntılarla başladı. Biz çay üreticileri olarak en az en yüzde 100 zam istiyoruz. Yani maliyetlerimiz geçen yıldan bugüne arttı.

  Mazota gelen, enerjiye, gıdaya gelen maliyetler arttı. Ziraat Odaları olarak maliyet hesaplaması yaparken birçok kalemde maliyet hesaplaması yaptık ve bunların bir yıllık almış olduğu zamları hesapladık ortalama 17.8 kuruşa denk düştü.

  Biz Odalar olarak, çay bölgesi Ziraat Odaları olarak, Hopa Ziraat Odası olarak bu yıl çay fiyatının 25 liranın üzerinde olmasını talep ediyoruz. Döviz artışı alım gücümüz düştü. Geçen yıl 150 liraya aldığımız çay makası, bu yıl 600 geçen yıl 20 liraya aldığımız çuval bu yıl 50 lira buyurun sayın devlet büyükleri bu hesabı bu maliyeti siz yapın ve bu yıl üreticilerimizin yüzünü güldürecek bir fiyat belirleyin.”

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×