Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  “YEM ZAMMI DURMUYOR, ET FİYATLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR”

  CHP Niğde Milletvekili Gürer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemde indirim sözünü hatırlatarak yem fiyatlarındaki artışa tepki gösterdi. Gürer, “Yem fiyatlarındaki fahiş artış et ve süt fiyatlarına da yansıyor. Üretici de mağdur, tüketici de mağdur.” dedi.

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda da gündeme getirdiği yem fiyatları yılın ilk günlerinde gelen zam hayvancılık yapanları şaşkına çevirdiğini söyledi. Gürer, yem fiyatlarındaki fahiş artışın et ve süt fiyatlarına da yansıdığını, AK Parti’nin yanlış tarım politikalarının üreticiyi de tüketiciyi de mağdur ettiğini belirtti.

  Gürer, Niğde Bor Kızılca köyünden besici İbrahim Gülümser aradı. Samanı tonu 3 bin liradan aldığını söyledi. Süt yemine zam geldiğini, 4 ay zam olmayacak sözünün ne olduğunu sordu ve şunları kaydetti:
  “Süt yemine gelen 30 liralık zamma büyük tepki var. Hayvancılık yapanlar çok mağdur oldu. Son fiyatlarla yeme indirim değil zam geldi. Cumhurbaşkanı’nın yemde yüzde 5 indirim sözü ve 4 ay sabit fiyat açıklaması boşlukta kaldı.”

  Gürer Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemde indirim sözünü hatırlatarak “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karma yemde de yüzde 5’e varan indirim yapılacak. En az bunun kadar önemlisi gübre ve yem fiyatlarını nisan sonuna kadar sabitliyoruz açıklaması yapmıştı.” dedi.

  Yem fiyatlarındaki artışa paralel olarak et ve süt fiyatlarındaki artışın da vatandaşları mağdur ettiğini söyledi: “Ömer Fethi Gürer, TÜİK verileri süt ve peynirde düşen üretime işaret ediyor. Kesime giden ineklerin yansıması ortaya çıktı. Çok hayvan kesimi et fiyatını durağan kıldı. Kesim azalınca et fiyatı zıpladı. Bu olumsuzluğun sorumlusu olarak AK Parti İktidarı.”

  YEM FİYATLARINDAKİ ARTIŞIN ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR

  Yem fiyatlarının arttığını, ahır giderlerinin sürekli yükseldiğini söyleyen CHP Milletvekili Gürer, “Süt yeminin 50 kilosu 400 lira, yoncanın 1 tonu 3 bin 500 – 4 bin lira, samanın 1 tonu 2 bin 500 – 3 bin lira, küspenin 1 tonu 2 bin lira, silajın 1 tonu 2 bin – 2 bin 500 lira. Bir yıl öncesine göre fiyatlar katladı, kaliteye göre fiyatlar değişiyor. Süt inekleri ve gebe inek ve düvelerin kesime gönderilmesinin hayvan açığı yarattı. Çok kesim nedeni ile et fiyatları düşük kalmıştı, kesilecek hayvan azalınca da fiyatlar hızla artmaya başladı. Ve kısa sürede et fiyatları zıpladı” dedi.

  ETE 9 GÜNDE 3 KEZ ZAM GELDİ

  Ete dokuz günde 3 kez zam geldiğini, ciğerin kilosunun bazı bölgelerde 200 liraya, kuyruk yağının 120 liraya çıktığını belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “İstanbul’da bazı bölgelerde kıymanın kilosu 200 lira, kuşbaşı 220 liraya çıkmış. Kasaplarda dertli, onların da giderleri uçtu, çoğu kasap bu fiyatla dahi kazanamadığını söylüyor. Kasaplar elektrik, kira, nakliye ve malzeme fiyat artışlarından yakınıyorlar. Emekli ne yapsın, vatandaş ne yapsın, besici ne yapsın?” diye sordu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×