Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  YIKILAN AHIRIN ENKAZINDAKİ İNEKLERİNİ GÜNLERCE ELLERİYLE BESLEDİLER

  Adıyaman’da Birgül ve Aziz Tuncay çifti, depremde yıkılan ahırlarının enkazında kalan ineklerine jandarma ve Gölcük Tersanesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı ekiplerinin uzun uğraşları sonunda kavuştu.

  “Asrın felaketi” olarak nitelenen, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sonrası Adıyaman’da birçok ahır kullanılamaz hale geldi.

  Dardağan köyünde Birgül ve Aziz Tuncay’ın altı ahır olan evleri depremin etkisiyle yıkıldı. Depremden yara almadan kurtulan çiftin 5 ineğinden 3’ü, 15 keçi ve 30 tavuğu enkaz altında kalarak telef oldu.

  Birgül Tuncay, 11 gündür sıkıştığı yerden çıkaramadıklarını bir ineğini de enkazın arasından geçerek beslemeye çalıştı. Haber verilmesi üzerine köye giden jandarma arama kurtarma, Gölcük Tersanesi Komutanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı ekipleri, enkazı kaldırarak ineği çıkardı. Yaralı ineğin veterinerler tarafından tedavisine başlandı.

  “Bircan” ismini verdiği ineğine kavuştuğu için duygusal anlar yaşayan Birgül Tuncay, jandarma ekiplerince teselli edildi.

  Tuncay, geçim kaynaklarının hayvancılık olduğunu anlatarak, “5 ineğim, 3 buzağım vardı. İneklerimden biriyle buzağıyı kurtardım. Bir ineğim de enkazın altında kaldı, 11 gündür onu beslemeye çalıştım. Enkazın arasından gidip yemini verdim. Bugün artık umudum kalmadı. Ekipler geldi ve ineğimi kurtardı. Hayvanlarımı çocukları gibi seviyordum. Sütünü satarak geçimimizi sağlıyorum. “dedi.

  Yardım kuruluşları, aileye gıda ve giyecek yardımında bulundu.

  Bakan Kirişci: “Bir canı daha kurtarmak için çalışan herkese teşekkürler.”

  Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de Twitter hesabından, deprem bölgesi Adıyaman’da yetiştiricilik yapan Birgül Tuncay’ın enkaz altındaki ineği Bircan hakkında açıklama yaptı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×